Wiz: Fenerbahçe taraftarları sizin desteğiniz için her zaman teşekkür edeceğim.

Daha önce 1907 Fenerbahçe Espor forması giymiş ve geçtiğimiz mevsim CBLoL’de KaBuM! ile şampiyonluk yaşayan Koreli ormancı Wiz ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Yiğit Ergil
Çeviri: Tayyip Abacı & Sercan Tuncel
Editör: Asu Taştan

1- Kariyerinde ilk defa şampiyonluğa ulaştın, bu nasıl hissettiriyor?

Wiz: Gerçekten çok ama çok mutlu hissediyorum.

2- Mevsime 0-5 başlayarak herkesi şaşırttınız, o günlerde mental olarak nasıl durumdaydınız?

Wiz: O günler her ne kadar zor geçse de mental olarak kendimizi iyi durumda tutmayı başardık, ruh halimiz hâlâ iyiydi.

3- 9. haftaya kadar ligin düşme potasında yer alıyordunuz, son hafta 3-0 yaparak play-offlara kalmayı başardınız. O an neler hissettiniz?

Wiz: Takım olarak play-off aşamasına ulaşabilecek kapasiteye sahip olduğumuzu biliyordum, hislerim ise şöyle böyleydi, çünkü antrenmanlarda performansımız gayet iyiydi ve birbirimize güveniyorduk.

4- Mevsime bireysel performans olarak kötü başlamışken, ortalara doğru performansında bir yükseliş gördük. Bunu neye bağlıyorsun?

Wiz: Rekabet ortamında oldukça gergin olma eğilimimiz vardı ve bence gittikçe daha iyiye gittik, çünkü birbirimize güveniyorduk. Antrenmanlar boyunca bizi sadece birkaç takım yenebilmeyi başardı.

5- Play-offlarda ilk Vivo Keyd’i daha sonrasında Flamengo eSports’u 3-0 geçtiniz. Bu kadar dominant bir performans göstermeyi bekliyor muydunuz?

Wiz: Antrenman yaptıkça sadece basit bir hatadan fazlasıyla sonuçlanabilecek şeyleri yapmayı bıraktığımızı fark ettim. Bu başarının sebebi bence buydu.

6- Takımınızdaki bir diğer Koreli oyuncu Parang hakkında ne düşünüyorsun?

Wiz: Parang çok iyi bir insan.

7- Hem TCL’de hem de CBLoL’de oynamış biri olarak iki lig arasındaki farkı nasıl yorumlarsın?

Wiz: Bence iki ligin de artıları ve eksileri var ama kesin olarak söyleyebilirim ki bu durum gelişimim için bir fırsattı.

8- MSI’ın olmaması sizi nasıl etkileyecek?

Wiz: Dürüst olmak gerekirse bu yıl MSI’ın düzenlenmeyecek olması çok kötü hissettirdi. Bütün profesyonel oyuncular aynı şekilde hissederdi. Şu an sadece Sihirdar Kupası’nı kaldırmak istiyorum.

9- Gelelim Türkiye macerana. 1907 Fenerbahçe’den teklif alınca neler hissettin? İlk defa Kore dışında oynayacak olmak seni heyecanlandırdı mı?

Wiz: Aynı anda hem çok heyecanlı hem de çok endişeliydim.

10- Ruin ve Kirei, 1907 Fenerbahçe’de çok başarılı bir mevsim geçirip LEC ve LCS’e transfer yapmıştı. Onların yerini alacak olmak Unatara ve senin üstünde baskı hissettirdi mi?

Wiz: Biraz endişeliydim çünkü Ruin ve Kirei şampiyon olmuştu ve ikisi de iyi oyunculardı.

11- 1907 Fenerbahçe gibi büyük bir taraftar kitlesi olan takımda oynamanın olumlu ve olumsuz yanları neydi?

Wiz: Nerede olursam olayım, Fenerbahçe taraftarları sizin desteğiniz için her zaman teşekkür edeceğim. Takımın bir üyesiyken kaybetmemek için biraz dikkatliydim.

12- 7. hafta sonunda Royal Youth’un arkasında 2. sıradayken, takım tarafından ayrıldığın duyuruldu. Bunun sebebi neydi?

Wiz: Yorum yok.

13- 1907 Fenerbahçe’den ayrıldıktan sonra maçlarını takip ettin mi? Sen gittikten sonra takım ligde 4 maç üst üste mağlup olarak 2.'liği kaptırıp 6. sıraya kadar gerilemişti. Sen takımda devam etsen daha farklı sonuçlar alır mıydınız?

Wiz: Oyuncu olarak parlama zamanım henüz gelmemişti, eğer gelseydi ve ben takımda olsaydım daha farklı sonuçlar olurdu.

14- Sen takımda forma giyerken GS’ye karşı kolay bir galibiyet elde etmiştiniz. Sensiz FB, GS’ye çeyrek finalde 3-1 kaybetmiş ve Fenerbahçe’nin ormancısı Stefan akıllarda büyük soru işareti bırakmıştı. O seriyi takip etme şansın oldu mu?

Wiz: Bu konuda hâlâ şüphelerim var, sanırım takip etme fırsatı bulamadım.

15- Şu an için KaBuM! Esports ile sözleşmen sona ermiş gözüküyor. Gelecek planların neler, Brezilya’da kalmayı düşünüyor musun?

Wiz: Henüz bilmiyorum.

16- Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Wiz: Beni destekledikleri için hayranlarıma teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca KaBuM! Esports organizasyonuna ve takım arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum.

çok kısa cevaplar vermiş ya , merak ettiğim soruların cevapları yok. biraz daha sıkıştırsanız daha iyi bir cevap almak için daha iyi olabilir.