Turnuvalara en çok SUP gitti diye "SUP bizi rezil ediyor" algısı yapanlar

Evet, yanlış duymadınız. Çok değişik insanlar var, SUP’i gömüp “şu gitse şöyle iş yapardık” diyen insanlar gerçekten var ve bunu söylerken ironi yapmıyorlar.

Hele SUP’i TSM’e benzetip aşağılamaya çalışan, bunu söylerken FB’yi övmeye çalışan insanlar var onlara sadece gülüyorum.

Açık açık soruyorum, gerçekten ligde SUP’den daha başarılı bir takım olduğunu düşünen var mı? İronik olmayarak, şöyle beynini çalıştırıp iyice bakıp objektif bir şekilde “Şu takım SUP’den daha başarılı” diyebilecek biri var mı ya?

Sorunun SUP değil, ligimizden kaynaklı olduğunu önce kafasına sokması lazım bazı kişilerin. 2019’da bunun en iyi örneklerini gördük zaten, rezil rüsva 1-2 şahıs yüzünden Fenerbahçe daha play-in grubundan bile çıkamadı, Royal Youth’un ise dümdüz kapasitesi yetmedi üstüne brezilyaya eleniyorduk. Ligde en iyi kadroyu kuran, en iyi oyunu oynatan takım kazanıyor arkadaş bu kadar basit anlaması bu kadar mı zor.

Yıllardır sunucuların gazına gelip duruyor millet, yok şunu şöyle yeneriz yok bunu böyle yeneriz. Önce minor bölge olduğumuzun farkına varalım, beklentileri artık arşa çıkarmayalım.

Sanki major bölgeymiş gibi her yıl gruplara kalıyoruz muamelesi baydı artık, kalkıp insan gibi elenen takımın zayıf yönlerini eleştirmek yerine dümdüz “UlAn Bu Sup BiZi ReZİl eDiyOR Ya” diye nefret kusuluyor, ulan daha iyi takım varda bizmi göndermiyoruz. Yine her yıl olduğu gibi, grup aşamasına bir bo5 kala elendik. Daha fazlasını istiyoruz ama olmuyor işte napalım.

2014 DP-Worlds
2015 BJK-MSI
2016 SUP-MSI
2017 FB-Worlds

Gruplara kaldığımız yıllar bunlar, oynanan 27 maçta ise sadece 1 galibiyetimiz var onuda sup almış. Ne kadar başarılıyız değil mi? Vietnam bizi kıskanıyor olmalı

1 Beğeni

O takım gitseydi şu takım gitseydi mantığıyla yaklaşmak çok yanlış. Hak eden takım zaten TCL’i kazanıp gidiyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da gördük bazı şeyleri. MSI ya da worlds’e gönderdiğimiz takımların zayıf noktaları oldu hep. FB’nin ruin-kreili kadrosunun vietnam hatta öbür bölgeler karşısında nasıl zayıf kaldığını, RYL’nin geçen yıl ban-pick ekranında nasıl zayıf kaldığını, SUP’un bu yıl muazzam kadrosunun dahi çaresiz kaldığını görüyoruz. Hepsinin ortak noktası bizden iyi takımların bizi cezalandıracak zayıf noktalar bulmasından kaynaklı gerek koç gerek şampiyon havuzu gerek oyunculuk açısından. Bence burada büyük diyebileceğimiz takımlarda suç aramak yerine öbür takımların kendini geliştirmesine bakmalıyız. 5R ve IW bu split iyi iş çıkardı. Sürekli kadro değiştirmek yerine stabil kadrolarla başarı için çabalamak gerekiyor. SUP-FB gibi takımların kurduğu geçici kadrolarla bir başarı yakalamak çok zor Worlds’te veya MSI’da.

2 Beğeni

Aslında Ruin Kirei ikilisinin de Vietnam karşısında zayıf kaldığını pek düşünmüyorum ben. Özellikle herkeste Zeros’un Ruin’i fena dövdüğü gibi bir algı var ama FB - PvB maçlarında benim gördüğüm Ruin Zeros’a baya üstün çıkmış, adamı 3 maçta 3-4 kere solo kesmesi yetmediği gibi bir de son maçta sanırım (Ruin’in Rumble çektiği maç) farma bile yaklaştırmıyordu Zeros’u.
Bence bizim takımların diğer güçlü Wildcard bölgelerine (LCL , Vietnam vs.) yenilmelerinin tek sebebi kesinlikle senin de dediğin gibi zayıf noktalarının olması. Ve bu zayıflık rakipler tarafından rahatlıkla analiz edilip, kullanılabiliyor.
Geçen sene MSI’da FB alt koridoru (Hades’e aşırı yükleniliyor ama o turnuvada Japone de çok kötü oynadı), bu sene de SUP orta koridoru takımın zayıf yanı olarak gözüktü ve rakipler direk buraya saldırdı.
Bizim takımların genel sorunu bu malesef. Oyuncu havuzu az olduğundan ortalama kalite oyuncu bile bulamaya biliyoruz. O sebeple 5 kişilik kadroda 2 bölge iyi import seçimi yapılmışsa gayet kaliteli oluyor, bir koridor ortalama üstü bir yerli oyuncuyla idare ediliyor ama kalan kısımlar zayıf olduğundan diğer takımlar bu açığı kullanarak maç kazanıyor.
2 import sayesinde 10 üzerinden 7,5-8’lik çok iyi oyuncular bulabiliyoruz, bir koridorumuzda da 10 üzerinden 6-7’lik bir adam oynatabiliyoruz ama mutlaka kalan koridorlarda 10 üzerinden 3-4 veya 5’lik bir adam oluyor ve o bölge bizim zayıf karnımız oluyor. Diğer güçlü wildcard bölgelerine bakarsanız öyle 10 üzerinden 7,5 -8 seviyesinde diyebileceğimiz süperstar adamları çok olmasa bile kadrolarının geri kalan bütün parçaları 10 üzerinden 6-7 seviyesinde.
Bu sebeple büyük yıldız oyuncuları olmamasına, kadrosunun hemen hemen tamamı sadece vasat üstü olmasına rağmen, bu takımların zayıf karnı olmadığından dışarı giden takımlarımıza hep üstünlük sağlıyorlar diye düşünüyorum.

5 Beğeni

Sıkıntı takımdan birinin kötü olması değil. Takımda çok iyi işler çıkaran GBM ,Cyeol vb. oyuncuların ligi eze eze geçtikten sonra uluslararası turnuvalarda motor olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca karşı takımların oyuncuları küçümsediğiniz kadar vasat falan değil. Mesela FB’yi motor eden PVB , o sene kupayı kazanan G2’yu gruplarda 2 maçta yendi. Ayrıca Türkler olarak ne yazık ki alçakgönüllü değil aksine kibirliyiz . Dolayısıyla Yijin , Levi gibi gayet iyi oyuncuları olan ve karşısındaki Türk takımlarını motor etmiş takımlara bile vasat diyebiliyoruz.

2 Beğeni

Ben her turnuvada bizim türk sunucuların suçu olduğunu düşünüyorum, adamlar her turnuvada çıkıp “yaaağğ biz bunları yeneriz” deyip durdular, millette bir beklentiye giriyor haliyle durumumuzun farkına varamayıp takım elenince takıma sövmeye başlıyor.

2 Beğeni

Vasat. O Pvb takımında Zeros hangi majör ligde oynar ? Veya Meliodas ?
Vasat üstü oyuncular bunlar. Bunlara yıldız dersek Caps’e, Nemesiss’e, Faker’a ne diyeceğiz? İlah mı ?

Ayırca PvB FB’yi motor falan da etmedi. Gruplarda oynadığımız 2 maçın birini kazandık. Tie break maçında 5 dk sabretsek maçı kazanacakken Kirei satmıştı maçı. O Nocturne dalışı olmasa zaten kompozisyonun kendi kazanacaktı maçı.

Orome’nin olduğu ligde rahatça oynar. Ayrıca Meliodas dediğin adama karşı öve öve bitirilemeyen Kirei bir şey yapamadı. Hem ben Türk takımları dedim , Fb değil. Ayrıca o sözde süper ormancıda LEC’de oynayamıyor. :grin: :grin: :grin: Hani takımlarından biri SUP’a motor olan LEC…

Bak bunu sen yazmışsın. Türk takımları yazmıyor orada FB yazıyor. FB dediğin için ben de FB’den devam ettim. Çok da önemli değil zaten. PVB’yi yense Playy Inn’de FlashWolves’a kaybederdi seriyi yine gidemezdi MSI’a. Anlatmaya çalıştığım da o zaten. Takımlarımızın zayıflıklarının üstüne gidiyor rakipler. Burada neyin münaakaşasını yapıyorsun? Neyin mücadelesini veriyorsun ben anlamadım açıkçası.
İkincisi Orome’de süper bir oyuncu değil zaten vasat bir oyuncu. Ona bakarsan Sacre’de LEC’de oynuyordu. Ne yapalım yani hiç mi yanlış oyuncu seçmiyor takımlar. LEC’i, LCS’i vs Brezilya da yendi. Örnek mi şimdi bu verdiğin ? Ne oldu ama o yendiğin LEC 3 takımla Worlds’e giderken biz yine evimize dönüyoruz.
Israrla tartışmayı kişiselleştireceksen kişiselleştirelim. Ama benim ilk mesajımda söylediklerim ile alakası yok tartışmanın gittiği noktanın.
Benim anlatmaya çalıştığım şey importla veya bir şekilde yetiştirerek kadroda 1-2 tane çok iyi oyuncumuz olsa bile mutlaka takımlarımızın bir tarafının çok zayıf kaldığı, bunun da uluslar arası arenada ağır cezalandırıldığı.
Sizin tartışmadan tek anladığınız sidik yarıştırmak, laf sokmak veya ne olursa olsun haklı çıkmaksa lütfen az ötede oynayın. Sizinle ikili diyaloğa giremeyeceğim.

Daha insan gibi, kabalaşmadan da kendinizi ifade edebilirsin.

2 Beğeni

Ben buna ek olarak bir şey söylemek istiyorum. Tamam Kirei’nin Nocturne dalışı iyi olmayabilir fakat ben o seride Türkinator ve Hades’in performasını zerre beğenmemiştim, şimdi de aklıma geliyor sinirleniyorum :smiley: Türkinatör sadece Braum oynatıyordu, Japone oynamak istemedi. 0nly35 oynadı onun yerine. Hades’in yakalanmaları… Gerçekten konuşmak bile istemem, hatırlamak istemem o zamanları. Kirei redini alıp level 2 bot gank attıktan sonra adcyi kesip flash healını aldı. Ardından Hades yine de lane’i kaybetti. Üzücü bir seri. Ruin Zeros eşleşmesinde bende senin gibi düşünüyorum. Early’de güçlenmiş Hecarim’i 1 v 1 de kesti Kennen ile ve dahası da var zaten yazmışsın. Kirei’nin de morali düşmüş ki öyle bir dalış yaptı. Seri bittiğinde Kirei’nin Hades’e attığı o bakışı hiç unutmuyorum. Hades gevşek gevşek sırıtıyordu. İsteyen açıp izlesin benim gözümden hiç gitmiyor o an :smiley:

1 Beğeni

Ben bunu hep söylüyorum. Bu forumda bir sürü insan Boluluya saydırdı. Belki çok iyi bir oyuncu değil olabilir. Performansı da kötü olabilir. Fakat şöyle bir şey var oyuncu havuzumuz dar. Daha yeni yeni Serin, Blue, Umut(eskiden de vardı ama bıraktı bir ara), Ksaez bu adamlar daha yeni yeni çıktı meydana. Önceden böyle birşey mi vardı. Bir Naru vardı, geriye kalan tüm mid lanerlar koreli ya da yabancıydı. Kayda değer oyuncular çıkmıyor malesef. Açıkçası 2019 da Cyeol’un performansına baktığımda pek importmuş gibi durmuyordu rakiplerine karşı sanki akademi mid laner gibi duruyordu. Madem Cyeol oynayacak, Bolulu oynasın daha iyi Cyeol’dan daha kötü olamaz :smiley:
TCL’de rakiplerin analizi yapılamıyor ya da yapılsa da çözüm bulunamıyor. Eldeki imkanların kısıtlı olduğundan dolayı. Fakat yurtdışına çıktığında adamlar buna acımıyor cezayı kesiyor. Senin güvendiğin dağ birden yumuşak karnın olabiliyor. O yüzden gelişmek lazım daha fazla gelişmek lazım. Fakat şöyle de bir gerçek var. Geliştiğin zaman oyuncuyu TCL’de tutamıyorsun. Ben daha öncede söyledim. BB, Closer, Mid import, Zeitnot Sup import ya da mide Blue, Adc de import. Şu kadroyla çok daha farklı yerlerde olabilirdik. Ama bu oyuncuları tutamıyoruz.
Bu yüzden ben başarı beklemiyorum artık benim beklediğim başarı yurtdışına gönderdiğimiz oyuncunun başarısı olarak kalacak. Armut yendiği zaman sanki TCL yenmiş gibi hissedeceğim ya da Closer ya da BB.

1 Beğeni

Ben de kesinlikle katılıyorum sana. Worlds’e gidildiğinde bizim takımlara bir şeyler oluyor. Aslında olan şu; orada bambaşka ekoller, bambaşka oyun planları ve seçim yasaklama ekranları çıkıyor ve bizim koçlarımız affallıyorlar. Rakibin ne yapmak istediğini çözemiyorlar.
Bu arada Hades’i çok flameledik ama Japone’de rezaletti o turnuvada yavv. Naut ile bir alakasız alakasız tek başına yakalanışları, çalılara kafa atıp ölüşleri vardı ki akıllara zarar.

Yalnız ben Bolulu olayını ayrı değerlendirmek istiyorum. Bolulu oyun tarzı olarak hiç bir zaman aşırı dominant, agresif bir oyun tarzını benimsemedi. FB’de de, Sup’ta da hep koridorunu tutan, iyi farm yapan, sırasını bekleyen ama takımını taşıması gerektiği zaman, sorumluluk alması gerektiği zaman en ufak bir çekincesi olmadan direk tetiği çeken bir adamdı. Bakınız 2019 Kış mevsiminde oynadığı maçlara, yeri geldi Vel’Koz, yeri geldi Corki çekip onca maç taşıdı. Şampiyon havuzu belki dardı ama UOL serisindeki kadar da çaresiz değildi. İyi pickleri vardı. Vel’Koz oynar, Sylas oynar (pek hatırlanmıyor ama muazzam bir Sylas oyuncusudur Bolulu) yani bir şeyler çıkartabilirdik UOL karşısına. Yani tamam Nomanz çok iyi bir oyuncu ama Bolulu da defalarca Frozen’a, GBM’e karşı oynamış oyuncu. Tamam şampiyon havuzu zayıf ama o kadar da değil ya…
Bolulu’nun yine Çin serverında hesabının epey zayıf kalması eleştirilmiş ama baktım adam full Irrellia - Akali spamlamış. Bu alanda zayıf olduğu kısımda kendisini geliştirmeye çalışması son derece saygı duyulası ama bunun yapılacağı yer Worlds müdür? Emin değilim açıkçası.
Bolulu’yu şampiyon havuzu konusunda eleştirebileceğim tek nokta hiç Syndra oynamamış olması. Tamam Assassin oynayamıyor olabilirsin veya daha önce çalışmamış olabilirsin ama bir Syndra da onyarsın ama. Bence oynayabilir de.

Bu arada lig ile ilgili sana kısmen katılsam da o kadar umutsuz değilim ben. İyi oyuncularımız yetişiyor ama hep yurt dışına gidiyorlar ancak bu tamamen doğru değil. Vietnam, Okyanusya falan da bir sürü oyuncu gönderiyor. Ama onlar bizim kadar geri düşmüyorlar. Çünkü oyuncu havuzları daha geniş ve daha çok oyuncu çıkartıyorlar. Bu katıldığım kısmı.
Bakma Naru’dan beri ilk kez kaliteli orta koridorlar bu nesilde geldi. Blue, Ksaez, Serin, Umut, XKenzuke, tüm flamelere rağmen Bolulu…
Üst koridor, Luana, Armut arkadan gelen Oncan, Lenom.
Alt koridor Luger, Kaori, vs…
Belki ilk defa bu kadar yetenekli genç oyuncu bir arada yetişiyor ligde. Bu sebeple ben ligimiz için epey umut taşıyorum. Umarım hayal kırıklığına uğramam.

Bende onu diyorum işte ekonomimiz iyi olsaydı

BB
Closer
Nisqy
Kaori
PBD bu kadro bir örnek veya buna yakın kurulabilirdi ve bu kadroyla değil grup aşamasına çıkmak win bile alırdık ekonomi çok kötü maaşlar kötü takımlar ciddiyetsiz
olunca yetenekli olan oyuncular gidiyor yurtdışına

Dostum bir şeyi kaçırıyorsun iyi bir oyuncu olmak isteyen adam zaten bunun için çabalar, parası az diye az çabalayayım demez. Bundan dolayı ekonomi gerçek bir oyuncunun çıkması için engel değildir. Gerçek bir oyuncu çabalar. Ekonomiyi her zaman geri planda tutar. Armut’a soruyorlar hangi takımı düşünüyorsun diye. Tek dediği şey roster ve başarı elde edebilmek. Para zaten gelir diyor. Takımlar ciddiyetsiz diyorsun, yeni oyuncu yetiştirmek de önemli yeni oyuncuya da çok yüksek maaş vermen TCL için abartı olur. Oyuncuyu yetiştirmek, kadroda yer vermek bile onun için iyi.
Yurtdışına gitmenin tek sebebi para değil, kendini daha iyi geliştireceğini düşünüyor oyuncular, daha iyi takımlara karşı oynayacak. Daha iyi bir ligde kendini göstermek istiyor. Çünkü TCL takımında Worlds’e gidip elde edeceği başarı ile NA ya da EUW takımlarından biriyle Worlds’e gitmek daha mantıklı. Başarı oranı daha yüksek diye düşünüyor. Kısaca oyun kalitesi de artıyor. Yani tamamen ekonomi değil olay…

Ben Japone konusuna katılmıyorum. Japone PVB’ye karşı Nautilus oynadığını hatırlamıyorum. Ya başka takımlara karşı oynadığı oyunu kastediyorsun ya da oynayan kişinin 0nly35 olduğunu unuttun ya da karıştırdın bilemiyorum. Eğer bu konuda beni aydınlatırsan sevinirim. Tam olarak hangi maçta ne yaptı? Ben Japone’nin rezalet oynadığını düşünmüyorum. Keza istemeye istemeye Braum oynamasına rağmen…
Hades olayı bambaşka bir olay. Hades gayet yetenekli bir oyuncu idi.(2019 Kış Mevsimi için konuşuyorum.) Hem yanında Japone gibi iyi bir support’un oluşu, hem istediğinde Mid’den Bolulu gibi yan koridorlara desteğini esirgemeyen bir oyuncu var oluşu. Akabinde bir oyun yöneticisi Kirei ve Ruin gibi ana taşıyıcının oluşu. Hades’in oynayışını efsane diyebileceğim bir oranda rahatlattı. Adam istediği gibi oynayabildi. Herşey güzel hoş. Neden mi Hades bu kadar flame’i hakediyor?
Hades’in flame’i haketmesinin sebebi oynayışından çok konuştuğu cümleler. Lig başladığında ilk hafta biz şampiyonuz gibisinden rahat rahat(biraz argo olacak ama bence gevşek gevşek.) konuşması. Yani sen kimsin? Kirei-Ruin seni taşıyor. Sen çıkıp oo ben yenicem şöyleyiz böyleyiz konuşuyorsun. Armut’u kestikten sonra başında dans ediyorsun? Rakibini yendiğinde dance dance edaları atıyorsun, tabi ki Kirei buna izin vermedi. Yani asıl oyuncular konuşmazken çıkıp böyle konuşuyor. Support’a geçiyor en iyi support benim diyor. Dumbledoge lige ilk geldiği maçta Pyke vs Gragas matchup’ında mahvetti Hadesi. Kusura bakma da bu kadar genç olup da bu kadar taşınırken bir insan böyle konuşursa ve MSI da böyle oynarsa her türlü linçi hak eder, yer de… Daha söylenecek çok söz var yaptığı şeyleri de söylemiyorum yeter bu kadarı.

Gelelim Bolulu’ya. Sana sonuna kadar katılıyorum. GBM’in dediği laflar çok çelişkili. Açıklayayım.

1. Supermassive Baykuş Bakışı videolarında veya diğer röportajlarında dediği bir şey var defalarca: Ben lig’den daha çok Worlds’e hazırlanıyorum…
    Evet pek güzel hazırlanmışsın kardeşim. Worlds bittikten sonra dediği lafa bak:
    Eğer Bolulu’nun oynayış tarzını değiştirmeye ligde uğraşsaydım 1. olamayabilirdik. ? ? ?
    Çok çelişkili bu. Worlds’e hazırlanıyorsan eğer bu konuyla uğraşmaya Worlds solo queue’da değil zaten lig’de başlaman lazımdı. Ayrıca böyle bir olay yok. Açık ara ban pick ekranında hatalar vardı. Vayne’e karşı Vel’koz niye alınmıyor hâlâ anlamış değilim. MAD 5.maçta neden Sett alınıyor, hasar yok. Bunu da anlamıyorum. Ama yorum yapabileceğim tek bir şey var.
    Demek ki scrimlerde Vayne’i üst koridora yollamışlar ve oyunu mahvetmişler ki takımımız Vayne’in üste gitmesini istemedi ve mide Sett aldı. Dediğin gibi oynayabileceği şampiyonlar olmasına rağmen Bolulu’ya verilmediğini düşünüyorum. Ama ban pick ekranından koçları sorumlu tutmuyorum. Armut bile abi napıyoruz biz kassadine karşı azir almayalım diyebilirdi ya da diğer oyuncular… Ben ban pick için 7 kişiyi de suçluyorum. Takım olarak kötü yaptık.

Evet ilk defa çıktı bu kadar oyuncu. İnşallah dediğin olur ve hepsi birer birer diğer liglere gitmez de, TCL gelişir. Bu konuda tek umudum bu olur. Keşke demek istemiyorum.