Stark: VCS takımlarının proaktif oyun tarzı onlara oyunlarda TCL'e göre avantaj sağlıyor.

Vietnam şampiyonu Team Flash’ın üst koridor oyuncusu Stark ile röpörtaj yaptık.

Röportaj: Yiğit Ergil
Çeviri: Sercan Tuncel
Editör: Asu Taştan

1.Geçen sezon kariyerinde Worlds’e ikinci kez katılmaya çok yakındın fakat gerçekleştiremedin. Yaz mevsimi play-off maçlarından sonra nasıl hissediyorsun?

Stark: Aslında geçen sezon benim Worlds’e ilk kez gidebilmek için bir fırsatım vardı. O zaman bunu gerçekleştirememiş olmamız üzücü oldu. Finallerde ise hafife alınan taraf olmamıza rağmen mevsimin şampiyonu olduğumuz için çok mutlu ve gururluyum.

2. Sezon başladığında takımınızın gerçekleştirdiği nişancı ve orta koridor transferlerinin kadronuzu nasıl etkilediğini düşünüyorsun?

Stark: Nişancı için, FL Artemis’in Cerberus Esports’a transferi bizim kadromuzu gerçekten hiçbir şekilde etkilemedi çünkü son sezonun birçok maçında Slayder’in ana nişancı olarak oynamasına alışmıştık. Orta koridorda Kati takımımıza katıldı. Genç bir oyuncu olarak dayanıklılığı ve hevesi gayet iyi. Yine de orta koridorumuzun büyük rekabetlerde tecrübe eksikliği var, bu zamanla değiştirilebilir bir şey ve biz ona gün geçtikçe tam potansiyeline ulaşmasında yardımcı oluyoruz. Eski orta koridorumuz Optimus’u değiştirmek herkes için zordu çünkü o pozisyonunda en iyiler arasında ama Kati büyük baskı altında çok iyi performans gösterdi. Eski kaptanımız Optimus takıma tamamen liderlik ederdi, şimdi oyunlarda herkes katılım sağlıyor ve bu stratejilerimize çeşitlilik katıyor.

3. 2 yıl aradan sonra VCS şampiyonu olmak nasıl hissettiriyor?

Stark: Eğer 2018 yılındaki EVOS’un yerinde olsaydık ya da bu sezonki GAM kadar güçlü olsaydık da ben sadece takımımız kazandığı için mutlu olurdum. Bu kez daha önce bahsettiğim gibi hafife alındık ve bu bana ekstra keyif ve mutluluk veriyor. Tabii ki kendimle ve Team Flash ile çok, çok gurur duyuyorum.

4. 7. haftadan itibaren, VCS de online olarak gerçekleştirilmeye başlandı. Maçların online gerçekleştirilmesi oyuncuları ve takımları nasıl etkiledi?

Stark: Bence online oynamak devasa bir fark yarattı. Sahnenin baskısını hissetmedik ve hatta maçlardan önce endişelenmedik. Online oynamak dereceli oyunlar oynamak yada düzenli gerçekleştirdiğimiz antrenmanlar gibiydi.

5. GAM’a karşı oynadığınız finaller hakkında ne düşünüyorsun? Favori olmadığınız finalleri kazanmayı başardınız.

Stark: Bence kader bizim yanımızdaydı. Ana üst koridor oyuncumuz Yoshino grup aşamasından sonra sağlık sorunları yaşadığı için oynayamadı ve sadece ben play-off maçlarına hazırlanmak amacıyla antrenman yapmak için geri dönmüştüm, bir şekilde finallerde böylesine sağlam bir takım olabilmeyi başardık. Ayrıca, bizim hafife alınan taraf olmamız GAM açısından mutlaka kazanmalıyız baskısı yarattı. Team Flash’ı hafife almak gibi bir hata yaptılar, ben ve takımım onları cezalandırdık.

6. MSI 2020’nin iptal edilmesi seni nasıl etkiledi? Üzgün hissediyor musun?

Stark: Tabii ki MSI iptal edildiği için biraz üzgün hissediyorum ama bu durumda yapılacak doğru şey buydu. Bütün dünya COVID-19’a karşı savaşırken seçim şansımız yok, umarım global salgın yakında son bulur. MSI’ın iptal edilmesi kötü bir haber fakat üzüntüye zaman yok, limitlerimizi zorlayıp Team Flash’ın önümüzdeki sezonu kazanıp tekrar VCS şampiyonu olması için çalışacağım.

7. VCS’te bütün oyuncuların Vietnamlı olmasının, yabancı bir oyuncunun ligde yer almamasının artıları ve eksileri neler?

Stark: Bence şu anda bütün VCS oyuncularının Vietnamlı olmasının nedenlerinden biri iletişim. Pek fazla İngilizce ya da diğer dilleri konuşabilen yok. Ayrıca, yabancı bir oyuncunun maaşı da büyük bir engel. Bence bütün VCS takımları Team Flash’ın yaptığı gibi sağlıklı bir iş yönetebilecek durumda değil, büyük olasılıkla takımdaki diğer oyuncularla hatta bir çevirmenle iletişim kuramayacak yabancı bir oyuncuya büyük bir ücret vermek iyi bir hareket gibi durmuyor.

Artılar: İletişim kurmak kolay, herkes Vietnamlı olduğu için birbirimizi anlamak kolay.

Eksiler: Oyun tarzı, düşünce yapısı vs. gibi konularda çeşitlilik az.

8. Play-In takımları arasında en güçlü takım olarak değerlendiriliyorsunuz. Vietnam dışında böyle göze çarpan başka bir bölge olduğunu düşünüyor musun?

Stark: Bana göre MSI’a katılma başarısı gösteren her takım güçlüdür. TCL, PCS ve LCL; hepsi muhteşem bölgeler ve sıradaki turnuva için iyi hazırlanmalıyız.

9. 2017’den itibaren Vietnam’ın ilerleyişi hakkında ne düşünüyorsun?

Stark: 2017 yılındaki başarımız Vietnam’ın League of Legends gelişimi için bir momentum yarattı ve major turnuvalarda pozisyonumuzu değiştirdi. Şu an hayranlardan daha fazla ilgi görüyoruz, Worlds’te 2 slota sahibiz ve farklı yönlerden daha fazla sponsorluk geliyor.

10. Türkiye ve Vietnam arasında uluslararası turnuvalarda daima büyük bir rekabet oldu. Bu konudaki düşüncelerin neler?

Stark: Kalite açısından TCL ve VCS çok yakın ve hepimiz minör bölge havuzlarından geldik ve muhtemelen bölgelerimiz uluslararası turnuvalarda yer alacak. Bence TCL takımları her zaman Vietnam’ın dikkatli olması gerekenler. Ancak uzun bir 5 maçlık seri maçında VCS’in genellikle çok yetenekli oyunculara sahip olması bize TCL’e göre hafif bir avantaj sağlıyor.

11. Sence Vietnam neden son yıllarda Türkiye’ye üstünlük kurdu? Oyuncu kalitesi, oyun anlayışı veya başka bir şeyle mi ilgili?

Stark: Bence VCS takımlarının proaktif oyun tarzı onlara oyunlarda TCL’e göre avantaj sağlıyor. TCL takımları taktiklerini uygulama konusunda genellikle dikkatli olurken VCS takımları avantaj almak için kendilerini riske atıyor. Bence bu daha çok taktik farkı ve geçmişte Türkiye’ye üstün gelmemizi sağlayan VCS oyuncularının kalitesinden kaynaklanıyor.

12. MSI ve Rift Rivals’da birçok Türk oyuncuya karşı oynadın. Türk takımlarına karşı zor zamanlar geçirdiğini hatırlıyor musun?

Stark: fabFabulous ile üst üste 3 kez karşı karşıya geldim ve şahsen ona karşı zorluk çekmedim.

13. Zeros ile arandaki üst koridor rekabeti hakkında ne düşünüyorsun?

Stark: Bence bu benimle Zeros arasında bir kader gibi. Daima aynı takımda değiliz ve birbirimizle rekabet halinde karşı karşıyayız. Vietnam’da hep böyle olduğunu biliyorsunuz, “Zeros koridorunu kazanabilir, ancak Stark oyunu kazanacak”.

14. Diğer ligleri takip etme şansın oldu mu?

Stark: Tabii ki oldu! Aslında, uzaklık şu an hiç olmadığı kadar yakın! Sadece ben değil, Team Flash’ın her üyesi antrenmandan sonra metayı takip etmek için, daha iyi birinden yeni şeyler öğrenmek için diğer ligleri çokça izliyor. VCS yeni, genç ve bu nedenle hâlâ diğer bölgeleri yakalamak için zamana ihtiyacımız var.

16. Eklemek istediğin bir şey var mı?

Stark: Benimle ta uzak yollardan, Türkiye’den röportaj yaptığınız için teşekkürler, gerçekten minnettarım. Team Flash adına tekrardan en başından beri bizi destekleyen bütün hayranlara teşekkür ederim. Gelecekteki hiçbir şey için söz veremeyiz fakat gelecek sezon elimizden gelenin en iyisini yapacağız, buna söz veriyorum.

2 Beğeni

GAM neden Kiaya’yı oynattı? Zeros daha iyi değil mi?

Stark <3

Türklerin taktik üzerine, vietnamlılarınsa risk üzerine oynamasının en temel nedeni oynanan soloq serverları. Türkler eu west’te oynarken vietnamlılar yanılmıyorsam çin serverlerında oynuyor. 2’si de son turnuvada final oynamış bölgeler.

Vietnamlılar vietnam serverinde oynuyor çin serverinde değil.