Sizce de artık Worlds'e 24 takımın katılması gerekmiyor mu?

Diyenler olacaktır zaten Worlds’e 24 takım katılıyor diye, evet fakat ben Main Event’i kastediyorum. Artık Minor Region’larda Group Stage’e kalmak eskisine göre çok daha zor olacak çünkü extra LPL ve LEC slotu eklendi, 12 takım direkt olarak gidiyor ve diğer 4 takım Play-In’den belirleniyor, Play-In’de ise bir önce ki yılın Worlds şampiyonu olan ülke dışı diğer tüm ülkelerin 3. 2. veya 1.seed takımları mücadele ediyordu. Artık Worlds şampiyonu olan LPL bile 4.seedini Play-In’den gönderecek(LEC’de öyle) ve bunun üstüne LCK,LCS,PCS,VCS gibi önümüzde bulunan bölgeler yer alıyor(6 bölge) ve bizi 7.bölge olarak görüyorum(kimine göre LCL’de bizden iyi) fakat Worlds’e katılmak demek bu 6 regionun takımlarından en az birini 5 maçlık seride elemek demek ve bu imkansıza yakın görünüyor. Bu gidişle hiç bir takımımızın Worlds Group Stage’e kalamayacağını düşünüyorum.

Anlatmak istediğim asıl şeye gelirsek, eğer 24 slota çıkarılırsa, şöyle bir şey olması bence mantıklı olur;
Main Event (18 takım direkt,6 takım Play-In’den)
LPL : 4 takım (Son dünya şampiyonu)
LEC : 3 takım
LCK : 3 takım
LCS : 3 takım
PCS : 2 takım
VCS : 1 takım
TCL : 1 takım
LCL : 1 takım

Play-In
LPL : 5.takım
LEC : 4.takım
LCK : 4.takım
LCS : 4.takım
PCS : 3.takım
VCS : 2.takım
TCL : 2.takım
LCL : 2.takım
CBLOL : 1.takım
LLA : 1.takım
OPL : 1.takım
LJL : 1.takım

Böyle olması halinde 2. takımızı bile Group Stage’de görebiliriz, sadece bizim için değil tüm ligler için daha iyi bence çünkü Minor Region’lar kendini gösterme şansını yakalayabilir diye düşünüyorum. Ve evet 16 takımlı Group Stage’de 8 takım çeyrek finale kalıyor fakat 24 takımlı Group Stage olursa 12 takım gruptan çıkacak ve garip bir şey olacak gibi düşünebilirsiniz fakat bence 6 grubun en iyi 4 takımı da gruptan çıkmalı ve 2.Tur > Çeyrek Final > Yarı Final > Final şeklinde olmalı, en iyi 4 takım nasıl derseniz örnek veriyorum A , B , C , D , E ve F takımları gruplarında 3.oldular, A 3-3 ile 3.oldu, B , C ve D 2-4 ile 3.oldu , E ve F 1-5 ile 3.oldu, böyle durumda gruplarında en çok galibiyet alan 4 takım gruptan çıkmalı diye düşünüyorum, eğer 4’ten fazla takımın eşit sayıda galibiyeti bulunursa ise, Tiebreaker maçları oynanmalı.

Düşünceleriniz neler?

1 Beğeni

Gerekmiyor çünkü küçük bölgeler ile büyük bölgeler arasındaki fark allah katında olduğu için 0 çekip dönecekler boşa vakit kaybına gerek yok.

Bence gerekiyor fark böyle asla kapanmaz 4 LPL 4 LEC 3 LCK 3 LCS bu 12 takım zaten diğer takımlardan daha iyi ve üstüne 1 PCS ve 1 VCS takımı da gelince Worlds’te kendimizi kanıtlamayı bırak, gruplara kalmak imkansıza yakın oluyor. Bence artık sayı yükselmeli.

Kesinlikle gerekmiyor benim bakış açıma göre, bu bir dünya şampiyonunu belirleme turnuvası, küçük bölgelerde katılabilsin diye neden ekstradan bir düzenleme yapsınlar? Zaten halihazırda işleyen sistemde, küçük bölgelerden gelen takımlara bir fırsat veriliyor, tabiki imkansıza yakın o bölgeden gelen takımların büyük bölgelerdeki takımları yenmesi ancak bu tamamen küçük bölgelerdeki takımların derdi bence farkı kapatmak zorunda olmaları, direk gruplara katılmaya fırsat vermektense oyunlarını da geliştirmek için üstlerinde bir baskı oluşturuyor,aynı zamanda worldse gruplara küçük bölgelerdeki takımları almak demek main eventin kalitesini düşürmeye yol açacaktır.