Richard Lewis'in Astralis'in Yaşadığı Kriz Hakkında Yazdığı Makaleyi Çevirdik

Makale: Richard Lewis @RLewisReports
Çeviri: Alpcan Bakaçhan
Editör: Asu Taştan

Astralis Group olarak bilinen ve Astralis (CS:GO), Origen (LoL) ve Future FC (FIFA) markaları tarafından espor dünyasının çeşitli branşları altında temsil edilen organizasyon hakkında kaynaklarımızdan bugünlerde dışarıya yansıtılmayan fakat özellikle Counter-Strike ekibinin etkilenmiş olduğu organizasyon içi sorunlar konusunda çeşitli bilgiler aldık.

Astralis Group organizasyonunun lokomotif ekibi olan ve birçok kişinin tüm zamanların en iyi kadrosu olarak gördüğü CS:GO takımı, 2019 yılında IEM Beijing, ECS Season 8 ve BLAST Pro Series Global Finals’ı kazanmakla beraber, ESL Pro League’in 10. sezonunda yarı finalde oynama başarısını gösterdi. Maalesef bu başarının bedeli ağır oldu. Astralis takımı, 43 günlük bir zaman diliminde beş farklı turnuvada boy gösterdi. Danimarka’dan Çin’e, Çin’den ABD’ye, ABD’den Danimarka’ya ve Danimarka’dan Bahreyn’e yolculuklar yapması gereken takım bu dönemde dinlenmek için zaman bulamadı. CS:GO ekibinin bu başarısını Astralis Group markasının hisselerini halka açması takip etti. 9 Aralık 2019’da hisselerini ilk defa halka arz eden organizasyon, 16 milyon adet hisse sattı ve 22 milyon $ gelir sağladı. Ekibin görünürdeki finansal ve atletik başarıların aksine, oyuncuların yorgunluğu ve yönetimin oyuncular üzerinde oluşturduğu baskı, CS:GO’nun gelmiş geçmiş en iyi ekibini dağılmanın eşiğine getirdi.

İŞBAŞI VAKTİ

Aralık ve ocakta katılması gereken herhangi bir turnuva bulunmayan ekip, kutlama için verdikleri aranın ardından idmanlara ve sözleşmelerine bağlı yükümlülüklerini yerine getirmeye geri döndü. Verilen aranın yetersizliği, oyuncuların gerçek bir molaya dair olan arzularını artırdı. Organizasyonun içindeki kaynaklara göre, bu süre zarfında Astralis Spor Direktörü Kasper Hvidt oyuncularla daha yakından ilgilenmeye başladı fakat başarılı bir kariyere sahip eski hentbol oyuncusu Hvidt’in yaklaşımı zaman zaman oyuncuların mantalitesiyle uyuşmamaktaydı.

Oyunculara yakın isimsiz kalmak isteyen bir kaynak, “Kasper sert yönetim biçimiyle bilinir ve çok sabit fikirlidir. Bununla beraber, oyuncuların üst yönetimle iletişime geçmek istemesi durumda konuşmaları gereken ilk kişidir. Burada açıkça bir problem bulunuyor.” diye belirtti.

Elimize geçen başka bilgiler Astralis’in idman programının geleneksel sporlara denk bir yoğunlukta olduğu yönünde. Oyuncuların, evlerinde veya takımın tesislerinde, 37 ila 48 saat arası çalışmaları gerektiği ve bu programa uyup uymadıklarının katı bir şekilde takip edildiği yönünde bilgi veren kaynağımız, oyuncuların 2019’un sonunda bu programın çok ötesinde çalışmış olmalarına rağmen yönetimin program konusunda esnek olmadığını da bildirdi.

2020’nin başında BLAST Premier Spring Regular Season’a katılmak için Londra’ya giden ekip, oynaması gereken iki maçı da kaybederek (0-2 Complexity, 1-2 NAVI) sonuncu oldu ve Grand Finals’a katılma yolunda sadece 400 puan kazanabildi. Kaynaklara göre bu sonuçlardan sonra tatil yapma konusunda seçeneklerini değerlendiren ekip, geçen seneki yoğun programlarının ardından mola verememelerinin mevcut kötü sonuçları doğurduğu fikrindeydi. Maalesef yönetim takımla aynı fikirde değildi. Başarısızlığın takımın yorgunluğundan ziyade yeni yıl tatili rehavetinden kaynaklandığını düşünen yönetim, oyunculara ihtiyaçları olan molayı verebilmeleri için bir plan oluşturmalarının zaman alacağını belirtti. Yönetimin düşünmesi gereken başka sorunları vardı. ESL Pro Series ve BLAST ile olan anlaşmaları gereği takımın önceden belirlenmiş bir sayıda turnuvaya katılması gerekiyordu, aksi takdirde kendilerine düşen gelir payını kaybedeceklerdi. Bu kayıp, Astralis Group’un halka açık hisselerine de negatif yönde yansıyabilirdi. Oyuncuların imzaladığı kontratlar Danimarka’nın iş hukuku yasalarına uygundu. Bu yasalara göre oyuncuların, 1 Mayıs ve 30 Eylül tarihleri arasında, herhangi bir kulüp sorumluluğuna bağlı kalmaksızın 25 gün izin yapma hakları bulunuyordu fakat bu izin hakkı o dönemin espor programına uygun olacak şekilde geciktirilebilirdi.

Bu sebeple, Astralis ekibi oynamaya devam etti ve IEM Katowice’e katılmak için Polonya’ya gittiler. Yarı finalde NAVI’ye 2-0 kaybederek turnuvaya veda ettiler. Maç ilginç şartlarda oynandı. COVID-19 salgını karşısında alınan önlemler sebebiyle stadyum boştu. Dünyanın her bir yanında alınan önlemler espor dünyasını da etkiledi.

PANDEMİ

Mart ayında, birçok espor organizasyonu turnuvalarını online olarak gerçekleştirme kararına vardı. ESL Pro League partneri 13 takımdan biri olan Astralis ,maçlarını oynamaya devam ederek Mart ayı boyunca 5 adet mücadeleye katıldı.

Salgına karşı alınan önlemler küresel ekonomiyi ciddi ölçüde etkiledi. Birçok büyük şirket ayakta kalmak için maliyetlerini kıstı. Espor camiası için de aynı durum geçerliydi. Nisan ayına girildiğinde Astralis Group organizasyonu, çalışanlarına ve oyuncularına %30 maaş kesintisi uygulayabileceklerini iletti. Elde ettiğimiz bilgilere göre, Astralis Group’un altında Origen ismiyle oynayan League of Legends takımı da bu durumdan oldukça dertliydi. Kasım ayı civarında, hâlihazırda yönetim tarafından bütçelerinin dar olduğuna dair bilgilendirilmiş olan ekibe, Elias “Upset” Lipp’in FC Schalke 04 Esports’tan transferi için maaş indirimine gidileceği bilgisi verildi. Bu olaylardan birkaç ay sonra, oyunculara yukarıda bahsedilen %30 maaş kesintisine gidilmesi gerektiği bilgisi iletildi ve kayıplarının ekonomi düzeldiğinde telafi edileceği belirtildi. Kaynaklarımıza göre oyuncuların bazıları bu duruma razı olmayıp, kesintinin zorla dayatılmasını engellemek için hukuki danışmanlarına başvurdu.

Organizasyonun FIFA ekibi Future FC de bahsedilen miktarda bir kesintiyi kabul etmelerine yönelik baskı altında olduklarını belirtti. Kaynaklarımıza göre, bu kesintiyi kabul etmedikleri takdirde takımdan atılabilirlerdi. CS:GO ekibi Astralis’ten de mevcut kesintiyi kabul etmeleri istendi. Yakın geçmişte uymak durumunda oldukları yoğun program, izin isteklerinin reddi ve maaş kesintisi talebi, oyuncuların canını çok sıkmıştı.

2 Nisan tarihinde, Astralis Group’un yayımladığı bildiriye göre, çalışanların ve oyuncuların birçoğu %30 maaş kesintisini kabul etmişti. Organizasyonun CEO’su Anders Hørsholt, bir basın toplantısında aşağıdaki ifadeleri kullandı::

“Online yöntemlerle çalışabilen ve hatta katılımı artırılabilen dijital bir sektörde bulunduğumuz için şanslıyız, fakat diğer herkes gibi, içinde bulunduğumuz toplumun güçlü ekonomisine ve paydaşlarımıza bağlıyız. Esporun temel gücü olan canlı izlenebilirliği ve yayımlanabilirliği gayet açık olmakla beraber, önümüzdeki aylar herkes için zorlu olacaktır. Bu sebeple organizasyonumuzun maddi kuvvetini korumak amacıyla maliyetlerimizi ciddi ölçüde kısmaya karar verdik.”

TRANSFER ZAMANI

22 Mart tarihinde, Astralis’in kadrosuna altıncı bir oyuncuyu katacağını duyurmasıyla, Counter-Strike dünyası şaşkına döndü. Astralis Group’un önceden aşina olduğu Patrick “es3tag” Hansen’ın, 1 Haziran tarihinde kontratının bitişinin ardından Astralis kadrosuna dahil olacağı anlaşıldı.

Yedek oyuncu kavramı espor dünyasına yeni bir kavram olmasa da bir talihsizlik olmadığı takdirde beş kişilik bir kadronun birbiriyle olabildiğince fazla oynaması normal olarak kabul edilirdi. Yönetimin, es3tag transferini hâlihazırda dönen bir iç çatışmaya karşı alınan bir önlemden ziyade, uzun vadeli bir planın bir parçası olarak duyurması bu durumu daha da acayip kılıyordu.

Astralis Sportif Direktörü Kasper Hvidt, internet sitelerinde yayımlanan basın açıklamasında durumu şu sözlerle açıkladı:

"Astralis ve diğer takımlarımızla yaptığımız bütün çalışmalar takımların performansı ve sağlığı yönündedir. Çalışanlarımız ve özellikle sürekli olarak ciddi bir baskı altında çalışmakta olan oyuncularımız için optimal şartları sağlamak, bir organizasyon olarak bize ait olan bir sorumluluktur. Kadromuzu altı kişiye çıkarmak, Counter-Strike branşımızdaki paydaşlarımızla
uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir konuydu. Bu yaklaşım geleneksel sporlardakinden farksız olsa da Counter-Strike dünyasında yeni bir durum ve bu yenilikten tam verim alabilmemiz zaman alacak. Oyuncular, koçumuz ve performans ekibimiz mevcut kararın verilme sürecine dahil oldular ve hepimiz bu kararın doğru olduğunu düşünüyoruz."

HLTV’ye verdiği röportajda aynı yönde açıklamalarda bulunan Danny “zonic” Sørensen, "Es3tag tıpkı diğer oyuncular gibi takımın bir parçası olacak. Altı adet oyuncuya sahip olacağız, beş oyuncu ve bir yedeğe değil. Bazıları diğerlerinden daha fazla oynayacak fakat uzun vadede oyuncuların performansına ve sağlığına odaklanmış durumdayız. Bence kesinlikle herkes bir turnuvayı pas geçecek.”

CSPPA

Astralis’in içinde bulunduğu durumun önemli bir aktörü de Counter-Strike Professional Players Association’dı. 29 Haziran 2018 tarihinde kurulan CSPPA, espor camiasında kurulan ilk resmi birlikti ve temel amacı turnuva koşulları, çalışma ortamları ve anlaşma sorunları konularında oyuncuların sesi olmaktı. Eski bir futbolcu olan ve Danimarka’da futbolcular için kurulmuş olan benzer bir kuruluşun (DEF) sözcülüğünü yapmış Mads Øland’ın başında bulunduğu CSPPA’nın bünyesinde kurucu üye olan Andreas ‘Xyp9x’ Højsleth gibi espor camiasında hatırı sayılır etki bırakmış birçok oyuncu da bulunmaktadır.

2018 yılında, Danimarka tükenmişlik sendromunu mesleki bir kondisyon olarak tanıdı. Bunun ardından 2019’da, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de tükenmişlik sendromunu medikal bir kondisyon olarak resmen tanımış oldu. İçeriden bir kaynağa göre Xyp9x, Øland ile Astralisin içinde bulunduğu durum ve yönetimin onlara uyguladığı baskı hakkında konuştu. Øland, oyuncuların tükenmişlik sendromundan ötürü izin talep etme konusunda haklı olduğunu ve Danimarka yasalarına göre, eğer isterlerse bir doktora başvurarak organizasyondan gereken izni alabileceklerini dile getirdi. Takımın CSPPA’e danışmasının ardından, ilk ara verecek olan kişinin Lukas “gla1ve” Rossander olduğu ortaya çıktı. Astralis kadrosuna katılmasından önce iki defa akciğer kollapsı yaşamış olan oyuncu, ekibin lideri olarak, oyuncuların takımca olabilecek en iyi düzeyde performans gösterdiğinden emin olabilmek için sorumlu olduğu saatlerden çok daha fazlası boyunca çalışmış olmasından ötürü kendisinin bir arayı hak ettiğini düşünmekteydi. Bu aranın ne kadar süreceği bilinmemekteydi. Hamle sırası organizasyondaydı.

BİR TRANSFER DAHA

Astralis yönetiminde gerginlik hakimdi. Mads Øland gibi bir figürün olaylara dahil olmasının yanı sıra artık tatil taleplerini kendi planlarına uymadığı takdirde reddetmek bir seçenek değildi. Bir an önce oyunculara ve halka açıklamış oldukları strateji yönünde bir hamle yapmaları gerekiyordu. 11 Mayıs gününde, Jakob “JUGi” Hansen’ı kadrolarına kattıklarını duyurdular. Bu hamle takipçiler ve hayranlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Eski bir Heroic oyuncusu olan ve Astralis’in Danimarkalı rakibi North tarafından kötü performans sergilediği gerekçesiyle açığa alınan JUGi, Ocak ayından beri herhangi bir takımın bünyesinde oynamamıştı.

Bu transferi takiben, 19 Mayıs gününde, Lukas “gla1ve” Rossander, danışmış olduğu doktorun ona tükenmişlik sendromu ve stres teşhisi koyması üzerine kariyerine ara vereceğini açıkladı. gla1ve’in vereceği aranın toplam süresi üç aya çıkmış oldu. Birkaç saat sonra CSPPA, oyuncuların ruh sağlığı ile alakalı bir bildiri yayınladı ve takımlarla bu konuda alınan önlemler hakkında konuşmak için iletişime geçeceğini bildirdi.

19 Mayıs’ın bir başka önemi de CS:GO takımının tekrar maçlara çıkacağı gün olmasıydı. Pandemi önlemlerinden ötürü online olarak oynanan DreamHack Spring Masters turnuvasının başlamasıyla Astralis’in oynaması gerek üç seri vardı. gla1ve’in yokluğuna rağmen ilk iki seriyi kazandılar ancak, üçüncü seriyi G2 karşısında kaybettiler. DreamHack maçları Haziran ayında devam edecekti fakat Astralis’in partnerliği olan ve oynaması gereken BLAST Spring Showdown turnuvası yaklaşmaktaydı.

DOMİNONUN DİĞER TAŞI

Bir haftadan biraz daha sonra, uzman CS:GO muhabiri Jarek “Dekay” Lewis, Andreas ‘Xyp9x’ Højsleth’in de kariyerine ara vereceğini bildirdi. Ertesi gün, 28 Mayıs’ta, Xyp9x haberi doğruladı ve gla1ve ile aynı sebepten dolayı ara vereceğini duyurdu. Tam olarak doğrulanmasa da oyunculara yakın kaynaklar Xyp9x’in de bir doktora danıştığını ve vereceği aranın gla1ve ile benzer bir sürede olacağını iletti.

Organizasyon konuyla alakalı bir açıklama yayımladı ve zamanlamanın ideal olmadığını vurgulamakla birlikte, BLAST turnuvası için yedek olarak Marco ‘Snappi’ Pfeiffer ile anlaştıklarını belirtti. JUGi gibi eski bir Heroic oyuncusu olan Snappi’nin transferi de JUGi’ninkine benzer tepkilerle karşılandı.

İki yeni oyuncusuyla BLAST Premier Spring 2020 Europe turnuvasına katılan takımın aldığı sonuçlar akla gelmeyecek kadar kötüydü. Turnuva boyunca kazanabildikleri tek maç Portekiz ekibi sAw’a karşı grup maçıydı ve bu zaferleri sayesinde grup aşamasından çıkabildiler. Ayrıca, DreamHack Spring Masters’ta Ninjas in Pyjamas’a karşı oynadıkları play-off maçını kaybettiler ve turnuvayı 9.-12. sırada bitirdiler. Snappi’nin, Astralis’e sorumluluklarını yerine getirmesine yardım etmesinin ardından yerini Patrick “es3tag” Hansen’e bırakmasıyla beraber, Astralis cephesinden gelebilecek yeni haberler bekleniyor.

SIRADA NE VAR

Takımın BLAST turnuvasındaki kötü performans gözler önüne serilirken, Astralis Sportif Direktörü Hvidt “Değişikliğin Zamanı Geldi” isimli bir blog gönderisi paylaştı. Paylaştığı metinde, organizasyonun 10 oyuncudan oluşan bir kadro kurmak istediğini, bunların beşinin bir akademi takımı rolünde olacağını belirtti.

"Günümüzde bir CS:GO oyuncusu üzerinde çok büyük bir baskı var. Oyuncuların yorulmasını engellemek için elimizden geleni yaptık, kendilerini toparlamaları ve özel hayatlarını yaşayabilmeleri için çeşitli turnuvalara öncelik verdik. Oyuncu psikolojisine, fiziksel kondisyonuna, uyku düzenlerine ve daha nicelerine dikkat ettik; eğer yapmasaydık, Astralis’izirvede göremezdik.

“Takımlar ve oyuncular, herhangi bir sebeple ara vermek istediğinde ve yerlerine yedek oyuncular oynatıldığında cezalandırıldığı takdirde bu sektörün sağlığı tehlikededir. Oyuncuların geçici süreliğine yedek olarak çağırılması ve girmiş oldukları yeni ortamda normalden fazla baskı hissetmeleri, içinde bulunduğumuz ekosistem için sağlıklı değil. Camianın önde gelen isimlerinin, oyuncuları yorgunlukları konusunda yalan söylemekle suçlaması sağlıklı değil. Hayranların bu teorilere inanması, oyuncuların üzerinde daha fazla baskı oluşmasına sebep oluyor veya oyuncuları ya da takımları kötü gösteriyor. Bu durum adil değil. Bu durum yıkıcı ve bu kültürün değişmesi için hepimizin çaba göstermesi gerekiyor.”

Ancak, yayımlanan yazı, bu hikayedeki çeşitli soru işaretlerine değinmiyor. Bu soru işaretlerinin en göze batanı, oyuncuların sağlığını bu derecede önemseyen bir kuruluşun oyuncularının ancak doktor kararıyla istedikleri izne ulaşabiliyor olmaları ve organizasyonun bu seviyede, böyle bir olayda bir ilke imza atmış olması. Bir diğeri, böyle bir zamanda birçok takımın yükümlülükleri azalmışken, Astralis oyuncularının neden stres ve yorgunluk yaşıyor olduğu. Bir başka soru işareti ise, kadrosunu ve kadrosunun ihtiyaçlarını bu kadar önemseyen bir kuruluşun niye oyuncularına bu derecede yoğun bir programı dayattığı.

Dexerto Astralis’e, bu yazıda bahsedilen iddialara yönelik bir metin yolladı. Astralis Group aşağıdaki şekilde cevapladı:

"Oyuncuların kişisel sorunları ve anlaşmalarına dair yorum yapmıyoruz. Bu, yazıda geçen söylentilerin bazılarına dair yorum yapamayacağımız anlamına geliyor

"Ancak şunu söyleyebiliriz ki, uzun vadede başarılı olmak için, odağımız daima oyuncularımız ve takımlarımız için sağlıklı ve rekabete açık bir ortam sağlamakta olmuştur.

"Geçtiğimiz dört yıl boyunca, yepyeni fikirler ve konseptler konusunda oyuncularımız ve koçumuza danıştık. İlk günden itibaren herkesin, her konuda aynı fikirde olmadığı gayet doğrudur fakat, genele bakıldığında yıllar boyunca başardıklarımız; oyuncularımızın, koçumuzun, performans ekibimizin ve spor direktörümüzün beraber çalışması sonucundadır.

"En nihayetinde, ne yönde ilerleyeceğimiz ve vereceğimiz kararlar, spor direktörümüzün sorumluluğundadır.

“Genel prensibimiz, oyuncularımıza ve takımlarımıza en iyi araçları, tesisleri ve bireysel programları sunmaktır. Bu durum fiziksel aktivite için de geçerlidir ve geçtiğimiz 2-3 sene boyunca oyuncularımızın, kendi başına veya fizik koçumuz yardımıyla bu imkanları olabildiğince iyi kullandığını görmekten mutluyuz. Bu durum oyuncularımıza pek çok şekilde yardım etti; diyetisyenimiz, doktorumuz, fizyoloğumuz, Body SDS terapistimiz ve spor psikoloğumuz bütün oyuncularımıza daima açıktır.”

1 Beğeni