Ne zaman yerli ve milli Griffin üreteceğiz?

2019’u hatırladığımda beni mutlu eden şeylerden biri Griffin’di. Bir yığın çaylak, LCK’te bütün dengeler alt üst etmişti. Yüksek bütçeli kadroların başaramadığı kolaylıkla başarılmıştı. SKT’nin başlarına musallat olması dışında iyi bir dönem geride bırakılmıştı. (Tabi bu övgüler sadece rekabetçi alana. İşin drama kısmını bir süre için unutalım.)

Mevcut Griffin kadrosundan bahsetmiyorum elbette. Sword, Tarzan, Chovy, Viper ve Lehends’li süper çaylak ekibi vurguluyorum.

Ben Zeitnot’un, Holyphoenix’in, Japone’nin kupa kaldırmasını yıllarca izlerim. 2 yıllık DP hegamonyasında dahi sıkılmadım. Veteranları takip etmek, esporun asıl güzel tarafı. Ancak insan bir underdog hikâyesi de görmek istiyor. Favorilerin çaresiz kaldığını, power rankinglerin boş çıktığını, shoutcasterların (yine) yanıldığını izlemek istiyor.

Durum böyle olunca bazı ekiplere ekstra heyecanlanıyorum. Artık devran değişsin, döngü bozulsun, çark kırılsın istiyorum.

Dark Passage
Ertuğ Okçuoğlu, Tunç’un programında net bir şekilde ifade etti. Bir süre için daha mütevazi bir DP izleyeceğiz. Ancak mevcut kadro bir yerli Griffin havasına girebilir mi? Juuzou ve Black ilk mevsimleri itibariyle umut vermişti. İyi bir yönetim ve yakalanan kimya ile birlikte WaenA-Absolute ikilisi bu takımı üst sıralara taşır mı?

Beşiktaş
Öyle görünüyor ki Beşiktaş da sırtını gençlere yaslayacak. Saklamaya gerek yok, bir Gottingenli fanboyum. İşine yaklaşım şeklini ve tutkusunu seviyorum. Onun elinden çıkacak bir malzeme powerrankingleri alt üst edebilir mi?

Istanbul Wildcats
En çok eleştirilen ama yerli ve milli Griffin olmaya en çok yaklaşan takım. İlk yılki deneyimde StarScreen ve psychoferret gibi iki yıldız çıkarıldı. Eklenen yeni parçalar ile birlikte Robogod, Veteran balonunu(!) patlatabilir mi? KMF’de IW izlemek mümkün olur mu?

Peki diğerleri? 5Ronin, Galakticos ya da yeni bir maceraya adım atacak gibi görünen Team Aurora…

TBF 2019’u hatırlayın. fabFabulous’u seven insanlar Armut’u sevinirken görmekten rahatsızlık duymadı. Zeitnot’un destekçileri, kupa Closer’ın ellerinde yükselirken o kadar da üzgün değildi. Kaybetmenin verdiği burukluğa, yeniliğin getirdiği merak da eşlik ediyordu.

Underdog hikâyeleri her zaman ilgi çeker.
Kendi ligimizde izlemek için daha ne kadar bekleyeceğiz?

11 Beğeni

Ligin kalitesinin düşmesiyle birlikte ben IW’nun patlama yapacağını düşünüyorum. DP ve BJK’ye göre kadroları çok daha yetenekli.

Bunun olması için öncelikle yetenek havuzumuzun daha geniş olmasını beklemeliyiz. Sürekli dışarıya ve içeriye oyuncu pompalayan bir lig olamadığımız sürece, 5 çaylağın dominasyonu da asla ligimizde olmayacak. LCK’daki bu üretimin sebepleri ise gayet açık bence, toplumsal refah. Bizim espor kültürümüz çoğunlukla “acaba, ya olmazsa” gibi cümlelerden oluşuyor. Umarım iyi bir sürecin içindeyizdir de, bu sürecin olumlu bir sonuç verdiğini görebiliriz.

3 Beğeni

damwon fnatic futboldaki redbull liebzigi örnek almamız gerek; yetenekli oyuncuları keşfet şans tanı ve onları geliştir bunu yapan dp(ragner black jizouu) iwc(bütün oyuncuları) ve fb (bolulu blue ruin) royal (broken armut abbedage closer)

Geri kalan bütün takımlar tüketici konumda, iwc sadece üretici ve haliyle başari endeksi düşük, fb ve royal* ise dengeli bir şekilde gerekirse yüksek profilli oyuncuyu alıp dahada parlatıp satıyor ve başarı endeksli, bursa türkinatör ile bir dönem yapmıştı şimdi yok geri kalan takımlar ortalarda supermassive ve gs ise sadece tüketici, ekosisteme katkıları sadece rekabeti arttırmak, tek yaptıkları hazır oyuncuları almak (trick naru galakticos ve gillius bjkde aynı tüketici sistemindelerdi neyseki paraları bitti)
*royal doğru hamleler ile birçok oyuncu yetiştirdi fakat chosenı bırakıp üstüne fabfab gibi potansiyelini tamamlayıp düşen gerileyen bir oyuncuyu alarak başarısını sağlayan sistemi bırakıp tüketici sınıfına geçmiştir.

Sonuç olarak kadrolardan bu sene kaybeden supermassive royal ve oynayasaydı gs olacaktı kmf kazansalar bile yanlış transfer politikaları buna getiriyor

Kazananlar açık ara fb iwc ve dp duruyor takip eden takımlar imkansızlıktan yani mecburiyetten genç oynattıkları çok bariz.

2 Beğeni

Aslında gelişen ekonomik şartlar bizi bu olaya itiyor. Artık sadece 4 tane güçlü takım olabilirken geri kalan 6 takım çaylaklara yönelmek zorunda kalıyor. Bence önümüzdeki yaz mevsiminde yeni oyunculardan oluşan bir takım şampiyon olacak. Uluslararası turnuvalarda nasıl bir performans gösteririz orasını bilemiyorum.

1 Beğeni

Ligin ortadoğuya açılma planlarıyla beraber "structure"da değişiklikler yaşanırsa, böyle bir şey görebiliriz. Şu anki durumda zannetmiyorum. Kore kadar yatırım alan bir durumda değiliz, yerli ve milli Griffin’imiz spliti bitirmeden yağmalanabilir.

Ben de tam bunu yazmaya gelmiştim, kursak bile muhtemelen sene sonu hepsi yurtdışına gider

Bu konu hakkında tek söyleyebileceğim IWC çıkartırsa çıkartır, yoksa görebileceğimizi sanmıyorum.

Underdoğ bir takımın başarılı olması ligin kalitesinin düşmesi olarak yorumlanacak ama izlemesi keyifli olucak

biz daha bunu ülkenin büyük bir çoğunluğunun takip ettiği futbolda yapamadık sosyolojik bisiy bu baya baya kolay kolay göremeyiz

damn, that’s true