IWC’nin kadın oyuncularına sahnede fırsat vermemesi

Kontratı devam eden tek bir kadın oyuncusu kaldı zaten ancak sahnede yer alabilecek kadar yetenekli bir oyuncu olmasına rağmen geçen sezonlarda da hak ettiği kadar yer bulabildiğini düşünmüyorum. Bunu da çoğunlukla yönetimin taraftarların kadın oyuncular konusundaki ön yargısından/olası baskısından ve risk almaktan çekinmelerine bağlıyorum. Sonuçta Sylchaise’nin ligde yapacağı herhangi bir hata onunla aynı seviyede olan bir erkek oyuncunun yapacağı aynı tür bir hatadan daha çok dikkat çekecek. Sizce iwc’nin sahnede bu denli az fırsat verme sebebi nedir?

Bu arada takım yönetimini suçluyor gibi de gözükmek istemem. O veya bu şekilde takımında kadın oyunculara yer veren tek takım iwc, sırf bu sebeple ayrıca destekliyorum takımı.

3 Beğeni

Bence genel olarak toplumsal cinsiyet rollerinin müdahale ile yıkılması biraz problematik… Ve pozitif ayrımcılık yer yer bir Ouroboros’u andırıyor.

Gençlere şans verilmediği/az verildiği için genç yetişmediği konusunda herkes hemfikirdi. Kadın oyunculara şans verildiğinde ise yeri “kapılan” erkek oyuncuyla empati kuruluyor. Sorun temelde taraftarda bence. Kimse bir takım Naru yerine daha kötü ve tecrübesiz bi isimle anlaştığında ortalığı bu şekilde ayağa kaldırmıyor. Ama bu isim bir kadın olursa eyvah. Diyebilirsiniz ki SoloQ’da nerde bu kadınlar madem iyiler. Kadınların bu şartlar altında bu sektörün çoğu alanında bir gelecek görmemesi de, planlarını bu yönde yapmamaları da, hayatlarını buna adamamaları da çok doğal. Zaten halihazırda size güvence veren bi hayat planı değil. Diyelim ki tüm bunları yaptınız ve belki de sadece PR için sizinle sözleşme imzalayan bir takımla anlaştınız. Yine diyelim ki bu takım kazara size süre tanıdı…(IWC ya da HWA’nın yaptığı hiç olmamasından iyidir doğru…) Eyvah. Neredeyse hiçbir açıdan eşit şartlarda yarışmıyorlar, eşit olduğunu gösterebilme şansı bile verilmiyor, hayatlarını adamaları bir erkekten çok daha fazla garipseniyor, kazara takım bulduklarında bir sürü boş beleş yorum uçuşuyor, dakika alamıyorlar ve bunların hiç biri KADIN olmalarından kaynaklanmıyor. Taraftarların kafasındaki kadın algısından, toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklanıyor.

Ama taraftardaki bu sorun nasıl aşılabilir pek fikrim yok. Pozitif ayrımcılık bir yandan kadınların bunu yapabileceğini gösterecek sonuçlar doğururken, bir yandan da kadınların buna ihtiyacı olduğu başka türlü yer bulamayacakları düşüncesini yeniden inşaa ediyor. Toplumun olağan değişiminin çözmesi beklenmeyecekse ve toplumun ilerisinde bir tavır alınacaksa görev takımlara ve riot’a düşüyor bu net. Tesadüfe bakın uzun vadeli kâr amacı güden takım yönetimlerinin, yatırımcıların ya da riotun çıkarlarıyla örtüşüyor kadın oyuncuların ligde daha sık ya da kalıcı bir şekilde boy göstermeleri. Fanbase büyüyecek kadınların espora ve lol’e olan ilgisi artacak vs. Belki farketmeleri zaman alacak ama küfürle mücadele kadar önemli, toxic toplulukla mücadele kadar önemli bu husus. Oyuncu sayısına doğrudan etki ediyor topluluğun bu husustaki tutumu.

2 Beğeni

Dediklerinizin çoğuna katılıyorum, özellikle de ligde kadın oyuncuların bulunmasının taraftara yeri kapılmış hissi vermesi ve taraflar arasında eşit bir yarış olmaması konusunda. Yine aynı şekilde pozitif ayrımcılığın da bir çözüm olduğuna inanmıyorum bu konuda. Sonuçta bu salt fiziksel güç gerektiren veya cinsiyetlerin sadece kendi arasında oynamasını gerektirecek türde bir spor dalı değil. Ligdeki erkek oyuncularla aynı düzeyde bir kadın oyuncu varsa ona da bu imkanlar sunulmalı, tarafların silahları eşit olmalı neticede.

Ancak “taraftarların bu tutumu oyuncuların kadın olmasından kaynaklanmıyor” demenizi tam olarak anlamadım. Sonuçta taraftarın kadın oyuncuyu “öteki” olarak görmesinin sebebi kadın olması, toplumsal cinsiyet rollerini sınıflandırırken kadınlara espor oyuncusu rolünü biçememeleri.

Demek istediğim şeyi iyi ifade edememiş olabilirim. Kastım şuydu: Kadın oldukları için kötü oynamıyorlar. Taraftarların ve ekosistemin onlara şans tanımaması yüzünden nispeten kötü oynuyorlar. Aynı fırsatlar onlara tanındığı takdirde daha başarısız olacaklarını düşünmüyorum.

Kadın olmalarından kaynaklanmıyor derken kadın olmanın negatif bir sonucu değil, kadınlara bakış açısının bir negatif sonucu demek istedim.

Şimdi daha iyi anladım teşekkür ederim. Umarım lig olarak bu konuda da daha iyiye gideriz.

Yukarıda bir çok argüman sunmuşsunuz öncelikle hiçbirine katılmadığımı belirteyim.
Haketmesine rağmen ligde yer alamiyor demissiniz, şu an kontrol ettim hesabi tr dia 2 %53 winrate. Tr rankingler dikkate bile alinmiyorken diamond birisine sahnede sans verilmesi ancak “pozitif ayrimcilik” ile olur.
Lig zaten kendini cevirebilecek oyuncu sayisina ulasabilmis degil, herkes kaliteli oyuncu ariyor ve bulamiyor ama burada cok basarili bir kadin oyuncu var ve oynatmiyorlar. Bu bana mantikli gelmiyor.
Kadinlarin hayat planlamasini esporculuk uzerine yapmamasi onlari bu yarista dezavantajli kilmaz, kendi tercihleridir. Onlarin da katildigi bir ekosistem dediginiz gibi daha cok kitleye ulasir ve buyur. O zaman tercihlerini manipule edersiniz, yonlendirirsiniz. Hicbir acidan esit sartlarda yarismiyorlar denmesi de ayri komik bence, bulunabilecekleri tek esit olmayan sart gaming housedaki erkek dominasyonudur. O zaman gh’si olmayan akademi takimlarina bakalim sartlarin esit oldugu durumu gozlemlemek icin ama hic kadin oyuncu goremeyelim.
Ortada erkeklerin birbirini kollayip kadinlari bu sektorden uzak tuttugu veya kadin oyuncu oynatmayi risk olarak gordugunu dusunmuyorum. Sadece esporcu olmayi tercih etmis kisiler sahne seviyesinde degil veya sahne seviyesinde olanlar esporcu olmayi tercih etmiyorlar sayet varsalar.

1 Beğeni

Istanbul wildcats anladığım kadarı ile 3-4 kadın oyuncu ile yola devam edecek, sylchaise ile 2 sene uzattılar zaten, kendi içlerinde olabildiğince şans veriyorlar sadece LoL değil aYnı zamanda FPS’lerde de. Önyargılar kırılmalı, kadınlarımızın erkeklerden eksiği yok zaten Istanbul Wildcats felsefesi bu şekilde, bence Türk ve kadın oyunculara pozitif ayrımcılık çok hoş yaklaşım, ben eminim head coach Robogod hak edene forma verir, kadın oyuncularda VŞL’de çalışıp hak edip oynayacaklardır ama eminim bu sadece Istanbul Wildcats’de olur.

1 Beğeni

IWC, kadın oyuncularla 2019 kış mevsimi öncesi sözleşme imzalamıştı. geride kalan 2 mevsim boyunca:

• Sylchasie 1, Chibi 2 maç oynadı, Akademi takımında oynadıkları bu maçların hepsini kazandılar. Alaracle hiç şans bulamadı.

• Sylchasie oynadığı ve takımının kazandığı maçta Korean Kid’e karşı oynadı.

• IWC (o zamanki ismiyle HWA) 2019 kış mevsimini 6G-12M ile 8. sırada 2019 yaz mevsimini ise 7G-11M ile 7. sırada bitirip play-off’lara kalamadı.

• Takıma sonradan katılan Only35 ve Psychoferret hem VFŞL hem Akademi kadrosunda oynamaya başlarken aynı pozisyonlardaki kadın oyunculara onlar geldikten sonra hiç şans verilmedi.

• IWC Akademi liginde 2019 kış mevsiminde finalde FB’ye yenildi. Final maçlarını Starscreen Roulette, Köfte, Joker Algos beşiyle oynadı. Bu beşli aynı zamanda VFŞL as kadrosuydu.

• IWC Akademi liginde 2019 yaz mevsiminde finalde FB’yi yenip şampiyon oldu. Final maçlarını Starscreen, Psycoferret, Köfte, Mean, Only35 beşiyle oynadı. Bu beşli aynı zamanda VFŞL as kadrosuydu.

• Sylchasie’in bir yayınında duyduğum kadarıyla 2019 kış mevsimi boyunca kadın oyuncuların kalabilecekleri bir gaming house yoktu. Antreman olan günlerde dışarıdan gelip katılıyorlardı. (Bu bir duyum bilgisi olduğu için eğer yanlışım varsa lütfen düzeltin) Yaz mevsiminde bu durum düzeltildi mi bilmiyorum ama düzeltilmediyse kalan tek kadın oyuncu için artık böyle bir yatırım olmayacaktır herhalde.

2 mevsim boyunca 3 kadın oyuncuya (hatta galiba bir ara 4’tü) sadece 3 akademi maçında şans veren, bu maçları kazanmalarına rağmen ne akademi ne de VFŞL’deki hiçbir maçta tekrar şans vermeyen bir takım kadın oyuncuları gerçekten destekledi mi?

Kadın oyuncuları eleştirmeden önce şunu düşünün: Kendisine profesyonel sözleşme teklif edilen her oyuncu bu fırsatı değerlendirmek istemez mi? İyi ya da kötü olduğu vereceği performans ile belli olur. Fakat ortada bir performans verisi yok çünkü VFŞL’yi geçtim Akademide bile 1 sene içinde playoffları dahil edince 53 maçta verilen şans sayısı 3.

3 Maçta oynayıp kazanmışlar. Tekrar şans verilse belki kaybedecekler ama çaylak oyuncuların sırf profesyonel arenada kaybetme duygusunu öğrenmeleri için bile oynatılması gerekmez miydi?

Özetle: Eleştirilecek yer bence takım ve koç. Kadın oyuncular değil çünkü onlara gördüğüm kadarıyla kaybetme şansı bile verilmemiş.

3 Beğeni

Istanbul wildcats’in 3 adet gaming house’ı var, 1’i kadınlar için özel. Kadın oyuncular bu gaming house’ı kullandılar.

Keşke diğer takımlarda bu şekilde şans verse kadınlarımıza

Daha önce de yazmıştım
Sylchasie ile 2 yıl anlaşma imzaladılar
2 kadın oyuncu ile daha anlaşıldı
Tekrar toplamda 4 veya 5 kadın oyuncu olmak istiyorlar, değişiklik yok o perspektifte, gaming house’ları da 3 adet olduğuna göre sorun olmaz.

Diğer yandan takımın diğer oyun branşlarında da kadın oyuncuları var ve miks olarak erkeklerle aynı takımda oynuyorlar.

Bu açıdan baktığında Kadın oyuncuların FPSlerde aktif oynaması ama LoL’de az zaman almaları istanbul wildcats sorunu olmayabilir, hoca tercihi olabilir veya acaba performans süreklilik eksikliği olabilir mi, hocaları sonunda her gün onlarla

Şuanki sistem ile kolay kolay hiçbir kadın oyuncu ligde forma şansı bulamaz.

Bu problemin asıl kaynağı Riot iken ligimizde asıl suçlu IWC bana kalırsa.Eğer siz bir yerde ilk kez farklı cinsiyette/yönelimde/ırkta vb birini görevlendirecekseniz ve bu yer çoğu zaman bağnaz bir yerse, görevlendireceğiniz kişi oldukça iyi olmalı ki insanlar bu bağnazlığı aşsın.IWC gibi ortalamanın çok altında oyuncuları alırsanız,sektöre girişi kadınlar için kolaylaştırmaz tam tersine oldukça zorlaştırırsınız.Bana göre IWC hiçbir kadın oyuncu almasaydı,esporcu olmak isteyen kadınlara daha büyük bir iyilik yapardı.

Problemin asıl sebebinin Riot olduğunu söylemiştim.Bana kalırsa Riot bu problemi şöyle çözebilir: Pro Lig-Akademi Ligi-Kadın Ligi. Tabi bu ligler birbirleriyle ayrı olmayacak.satranç ligleri gibi düşünün.Kadın ligindeki iyi oyuncular teklif gelirse ve isterlerse akademi ve pro lige geçebilecekler.Gelecekte de kadın oyuncular hakkında ön yargı kırıldığında,sektörde yer bulmaya başladıklarında duruma göre Kadın Ligi kaldırılarak ayrımcılık büyük ölçüde bitirilebilir.Tabi Riot daha fazla insana ulaşabilmek için benim bu dediğimden kat kat fazlasını ayrıntılı olarak düşünüyordur,gelecekte nasıl bir çözüm yolu bulacaklarını göreceğiz.

Diğer arkadaşlar uzun uzun analiz yapmışlar zaten bense daha basit ve kabaca gördüğümü söyleyeyim. Kadın oyuncuların varlığı bence bir marketing uygulamasıydı. En başından beri şans vermeyi düşünmediler. Sadece bir ilki gerçekleştirip takımı tanıtmak için kullanmayı planladılar. Fakat beklenen etkiyi oluşturmadı ve yeni sezonda da çoğuyla devam etmediler doğal olarak. Bence beklenen etkiyi oluşturamaması IWC yönetiminin suçu. Çünkü sahne fırsatı vermediler. IWC şampiyonluğa oynayan bir takım değildi ve bunun da herkes farkındaydı. Kendilerinin de farkedip, kazanmak için değil kadın oyuncuları ön plana çıkarmak için oynamalıydılar. Ancak öyle olmadı. Bir hırsla en iyi olduğunu düşündüklerini oynattılar sürekli. (Zaten ligden düşme kalkmış, çok gereksiz bir hedef). Kadın ağırlıklı oynatsa ve ligi de sonuncu olmadan bitirebilselerdi bu split daha çok kadın oyuncu ve daha yüksek marka değeri olan bir IWC göreceğimizi düşünüyordum fakat yöneticileri buna ihtimal vermemiş olmalı ki geçen spliti hırsları uğruna harcadılar.

Belki geçen sene fırsat verilmedi ama bu sene IWC’den yine umutluyum, IWC’nin bir kadın oyuncusundan da (daha duyurulmadı) ayrıca umutluyum. Herkesi şok etmesini bekliyorum umarım beklentim gerçek olur.

Hemen bi mesaj, merak etme benden sır çıkmaz :wink:

:slight_smile: olmazz