En İyi Worlds Şampiyonu

Arkadaşlar kıyas olayını hep sevmişimdir. Merak ediyorum acaba Worlds düzenlendiği yıldan itibaren şampiyon olan takımlar arasında en güçlü hangisiydi? Dönemini en ağır domine eden takım hangisiydi? Prime dönemlerinde birbirleriyle kapışsalar sonuç ne olurdu? Bu tür soruları merak ediyorum. Aşşağıya yıl yıl kazanan takımları ve kadroları yazacağım, bazılarına yorum ekleyeceğim. Sizin de yorumlarınızı merak ediyorum.

Kazanan ilk takımımız 2011 yılında Fnatic arkadaşlar. Kadro şu şekilde:
xPeke
CyanideFI
Shushei
LaMiaZeaLoT
Mellisan

Editör yorumu: Turnuva 8 katılımcıdan oluşuyor ve ödül 50.000 euro. Şahsi fikrim bu zamanlarda Worlds şampiyonu günümüze kıyasla çok ciddiye alınacak seviyede değildi.

Taipei Assassins(2012)

Tayvan takımı Taipei Assasins 2012 yılında şampiyon oldu. Şahsi fikrim turnuva organizasyon ve ödül anlamında ciddiyet kazansa da rekabet anlamında hala dah günümüzle kıyaslanabilir durumda değildi.

Stanley
Lilballz
Toyz
bebe
MiSTakE

Sk Telecom T1(2013):

Kore takımı Skt T1 ilk kez Worlds şampiyonu oldu, daha sonraları zaten adını sıkça duyacağımız bir takım haline geliyorlar. O yılları izlemediğim için pek bilgim yok açıkcası.

Impact
Bengi
Faker
PigletPoohManDu

Samsung Galaxy White(2014):

Looper
DanDy
PawN
İmp
Mata

Sk Telecom T1’2015):

Bazılarımız için Skt’nin bu kadrosu goat olabilir. Üst koridorda efsaneleşmiş MaRin, ormanda aynı şekilde Bengi vardı ki yeri uzun süre doldurulamadı, Faker söylemeye gerek yok ve ayrıca Skt T1’in uzun yıllar alt koridorda başarıyla mücadele edecek efsane Bang-Wolf ikilisinin ilk Worlds şampiyonluğuydu. Finalde Smeb, PraY, Gorilla’lı Rox takımını yendiler.

MaRin
Bengi
Faker
Bang
Wolf

Sk Telecom T1(2016):

Yine aynı şekilde goat olmaya aday bir kadro. Üst koridordan MaRin gitti başka bir yetenekli oyuncu Duke geldi, geri kalan kadro aynı. Fakat bence bu kadroya ayrı dikkat edilmesi gerekiyor çünkü finalde bir başka çok güçlü ekip olan SSG yendiler. O efsane Ssg kadrosunu mağlup etmeleri bu kadroya gözümde yükseltiyor.

Duke
Bengi
Faker
Bang
Wolf

Samsung Galaxy(2017):

Benim goat adaylarımdan biri, belki de favorim 2017 ssg takımı. Bir önceki sene finalde kaybettikleri Skt T1 karşısında bu sene 3-0 lık gurur kırıcı, aşşağılayıcı net bir galibiyet alarak Worlds şampiyonu oluyorlar tabi bunda Skt T1’in Bengi ve Duke ayrılışının da katkısı var, Huni neyse de kadife bilek Peanut pek dikiş tutturamadı. Kadroya gelecek olursak efsone bot duosu Ruler- Corejj, Malzahar ile özdeşleşmiş ve prime döneminde Faker ile kıyaslanan Crown, yanlış hatırlamıyorsam mvp Ambitioun ve üst koridorda benim favori oyuncum, az kaynak çok iş mantığıyla CuVee.

CuVee
Ambition
Crown
Ruler
CoreJJ

Invıctus Gamıng(2018):

Oyun stili olarak en büyük dominasyonu şüphesiz çin takımı IG yaptı. Erken ve orta oyunda o kadar hızlı, verimli oynuyorlardı ki yanlış hatırlamıyorsam Skt T1 takımını 15 dakika civarı bir sürede yenmişlerdi, şakasız. Bu oyun stilinde tabi Ning’in payı çok büyük, koridorlar üzerinde büyük hakimiyet kuruyordu. Gelmiş geçmiş en iyisi oalrak gösterilen TheShy üst koridorda zaten rakiplerin korkulu rüyasıydı, Rookie ise sayılı birkaç orta koridor oyuncularından. Alt koridorda ise sürekli telsiz kapatan bir JackeyLove var. Bence net goat adayı bir takım. Tek ama dediğim nokta ise o turnuvada güçlü rakip olmayışı şahsi fikrim, öyle ki her sene organizasyonu domine eden uzak doğu takımları bu sezon yarı finale dahi ulaşamamıştı.

TheShy
Ning
Rookie
JackeyLove
Baolan

Funplus Phoenix(2019)

Bence en zorlu turnuva bu sezondu. Skt T1, IG, G2, Griffin, RNG çok muazzam takımlar vardı. Chovy, Tarzan, Viper’lı Griffin, son worlds şampiyonu IG, Uzi,Xiahu,Karsa’lı RNG, G2 takım olarak komple iyiydi ve favorilerdendi zaten, Skt gayet iyi görünüyordu kağıt üstünde. Fpx hepsini üst üste koyup şampiyon oldu. Tek tek oyuncu bazında baktığımız zaman çoğu kişi bu takım şampiyon olur demiyordu ama takım oyunu olarak çok iyiydiler, Tian, Doinb, Crisp cidden harika oynuyordu. Bence net goat adayı bir takım.

GimGoon
Tian
Doinb
Lxw
Crisp

Çok uzun bir yazı oldu kusura bakmayın. Çok engin bilgilere sahip değilim kendimce bir analiz yaptım. Yorumlarınızı merak ediyorum.

2014 SSW veya 2015 SKT üzerine takım tanımam

2014 SSW karşısında bütün takımlar diz çöker tövbe ister.

1- 2014 SSW
2- 2015 SKT
3- 2018 IG
Benim ilk üçüm bu şekilde.

2014 Samsung White şampiyon olan en iyi takım kadro olarak, ama kadro olarak en iyi takım ise 2018 KT Rolster’dır, 2019’da G2 şampiyon olsaydı G2 Esports derdim, fakat sıralama yapacaksak;
1 2014 Samsung White
2 2018 Invictus Gaming
3 2015 SK Telecom T1
4 2017 Samsung Galaxy
5 2016 SK Telecom T1

Bence kadro üstünde en iyi takım 2018 Kingzone DragonX kadrosu.
Khan
Peanut
Bdd
Pray
Gorilla

Kağıt üstünde iyi ama ben kesinlikle katılmıyorum. Khan hep en iyi birkaç üst koridor oyuncusundan biri olarak gösteriliyor ama pek bekleneni veremedi. Şuan dahi Fpx’de GimGoon’dan formayı alamıyor. Peanut çok iyi bir turnuva geçirmişti ardından Skt T1 gitti ama orada bekleneni veremedi. Bdd bu split prime dönemini yaşamasına rağmen takım olarak Skt T1 elendiler ligde. Yani bu oyuncular biraz istatistik oyuncuları gibi geliyor bana.

Bence her konuda olduğu gibi bu konuda da bi geçmiş fetişi var toplumda. 2014 SSW diyor veya 2015 Skt denmiş hep ama bence 2018 IG, 2019 Fpx ve yine 2019 ikincisi G2 hiç yabana atılacak takımlar değiller.

1 - 2013 SKT T1 Kadrosu’dur net bir şekilde.
2 - 2018 IG diyorum. Çünkü Kore’nin seri başını yenip geldiler. Bu olay imkansız gözüküyordu. KT Rolster neredeyse 2-0’dan 3-2’ye getirecekti. Bu takıma karşı kazanmak inanılmaz zordu. KT’yi yendikten sonra IG zaten direk şampiyondu.
3 - 2014 SSW Mata’nın önderliğinde çok iyi bir takımdı fakat dağıldılar.
4 - 2017 SSG diyorum. Gerçekten çok üst seviyede oynadılar.
5 - 2019 FPX diyorum. Çünkü turnuvaya inanılmaz kötü başlamışlardı. Çeyrek finalde eleneceklerini düşünüyordum. Fakat turnuva başladıktan sonra kat kat yükselen performansla yok ettiler.
6 - 2015 SKT T1 çok iyilerdi.
7 - 2016 SKT T1
8 - 2012 Taipei Assassins
9 - 2011 FNATİC

1 Beğeni

2014 SSW ve 2015 SKT çok yakınlar ama benim sıralamam şu şekilde
1- 2015 SKT
2- 2014 SSW
kesinlikle iki takım da çok dominant bi worlds geçirmişti