cNed: Reyna’nın dengelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

VALORANT Launch Showdown EU#2 grubunda yıldızı parlayan cNed ile röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Ata Barış Dikbaş
Editör: Asu Taştan

1- Merhaba, bize kendini tanıtabilir misin?

cNed: Merhabalar, kısaca kendimden bahsetmek gerekirse adım Mehmet Yağız İpek, 18 yaşındayım ve İstanbul’da oturuyorum. Şu anda Twitch yayın platformunda ağırlıklı olarak VALORANT yayını yapıyorum. Genel olarak FPS ağırlıklı oyunlar oynuyorum ve sosyal medya hesaplarımdan bunları paylaşıyorum.

2- Daha önce başka oyunlarda profesyonel olarak oynadığın da oldu, VALORANT’a geçmenin sebebi oyunun Türkiye’deki potansiyeli mi, yoksa gönlünde yatan başka bir oyun var mı?

cNed: Oyunun Türkiye potansiyelinin tabii ki etkisi var ancak sebeplerden biri oyunun gerçekten ilk oynanış videosu yayınlandığından beri hoşuma gitmesi ve mekaniklerinin bana yatkın olması. Bir diğer sebep ise Riot Games’in Türkiye’de bir ofisinin olması ve muhatap aradığımızda bulabiliyor oluşumuz. VALORANT’a geçiş yapmamın en büyük sebepleri bunlar diyebilirim.

3- VALORANT kısa sürede yurt içi ve yurt dışında büyük kitlelere ve başka oyunlardaki profesyonelleri kendi saflarına katmayı başardı. Bunun sebebi rakiplerinin demode olmuş olması mı, yoksa Riot Games’in pazarlama stratejisi mi? Sence tam olarak nedeni ne?

cNed: Oynadığımız diğer oyunların demode olduğunu düşünmüyorum. Bir oyun büyük heyecan uyandırdığı için diğer oyunların hiç oynanmadığını düşünmek saçma, çok büyük bir oyuncu kitlesini genellediğimizi unutmamak gerekiyor. Bence burada etkili olan şey Riot Games’in pazarlama stratejisi yanında hem oyunun herkese hitap ediyor oluşu hem de MOBA ile ünlenen Riot’ın bir FPS oyunu yayınlayarak merak uyandırması olmuştur.

4- Benzer FPS oyunlarıyla kıyasladığında VALORANT’ı diğerlerinden ayıran en büyük özellik sence ne?

cNed: En büyük özelliği aim (nişan alma) ve yeteneklerin güzel bir şekilde dengelenmiş olması. Ne CS:GO’daki gibi aim ne de Overwatch’taki gibi yetenek ön planda. Bu yüzden bu iki önemli faktörü bir araya getirip güzel bir şekilde dengelediğinizde elinize iyi bir oyun geçmiş oluyor.

5- VALORANT Showdown’daki performansın büyük ses getirdi, bize yakın ve uzak gelecekteki hedeflerinden bahseder misin?

cNed: Daha büyük kitlelere hitap edebiliyor olmak hedefim diyebiliriz. Bu tür organizasyonlarda daha fazla insana ulaşma imkanı buluyorum ve başarılı olduğumda verdikleri tepkiler fazlasıyla hoşuma gidiyor. O yüzden bu tür organizasyonların devamını bekliyorum ve onlara olabildiğince katılmaya çalışacağımı buradan duyuruyorum.

6- VALORANT’ın oyun dinamiğini nasıl buluyorsun, sana göre değiştirilmesi gereken şeyler neler?

cNed: Kesinlikle vuruş hissinin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu anki vuruş hissi de kötü sayılmaz ancak eminim ki Riot Games bunun üzerinde çalışacak ve daha iyisini yapacaktır.

7- Şu anki ajan metası ile ilgili düşüncelerin neler? Aşırı güçlü veya güçsüz bulduğun ajanlar var mı, nelerin dengelenmesi lazım?

cNed: Bence her ajan doğru kompozisyon ile yapıldığı zaman güçlü ancak, şu an Reyna’nın hem kendi canını doldurması hem de kendine ait bir kör yeteneği olması onu çok güçlü yapıyor. O yüzden Reyna’nın dengelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

8- Profesyonel gözle baktığında mevcut metada bir takımda olmazsa olmaz dediğin ajanlar hangileri?

cNed: Sage şu an kesinlikle bir takımın olmazsa olmazı. Ancak diğer 4 karakter her zaman değişebilir diye düşünüyorum. Takımı destekleyecek bir şifacı her zaman için oyunu kurtarabilir konumdadır.

9- Ajan olarak çoğunlukla Jett seçtiğini görüyoruz. Jett’in takım kompozisyonuna nasıl bir katkısı oluyor?

cNed: Öncelikle defans tarafında takım olarak agresif oynayacaksanız önden Jett’in gitmesi inanılmaz bir avantaj sağlıyor. Çünkü Jett kendini tehlikede görürse “E - Rüzgar Gibi” yeteneği ile birlikte hemen geri kaçıp takımıyla birlikte geri çekilebilen bir karakter. Atak kısmında ise E yeteneğiyle Cypher’ın tuzaklarını kırması ve “C - Duman Bulutu’nun” süresinin 7 saniyeye çıkarılması sayesinde gerektiği zaman giriş için sislerle takımına yol yapabiliyor. Genel olarak üst seviyelerde her takım birbirinin takasını almak için oynar ancak Jett bir skor aldıktan hemen sonra E ile kaçabilme yeteneğine sahip.

10- Üst seviye oynayan mevcut Türk oyuncuları göz önünde bulundurduğunda, ülkemizin uluslararası arenada ne kadar başarılı olacağını düşünüyorsun?

cNed: Şu an bir şey söylemek için erken çünkü kurulan bir sürü üst seviye Türk takımı var ve hangilerinin çalışma disiplini ile devam edeceği belli değil, umarım bütün Türk oyuncularını uluslararası arenada görürüz.

11- Türkiye’de ve yurt dışında yavaş yavaş espor sahnesi alevleniyor diyebiliriz. Henüz bir takımda olmamamandan yola çıkarak espor sahnesinden ziyade yayıncılık kısmına odaklandığını varsaymak doğru olur mu? Takipçilere bir ipucu bırakabilir misin? :’)

cNed: İçimdeki bu rekabet hırsı hiç bitmez diyebilirim. Kariyerim için tabii ki aklımda bir yol haritası var. Fakat şu an için beklediğim birkaç şeyi daha görmem gerekiyor. Tecrübelerim doğrultusunda hareket edip doğru kararlar alacağıma inanıyorum. Yaşım genç ve acelem yok.

1 Beğeni