Bwipo T1 ve Effort ile alakalı yorumlarından dolayı özür yayımladı.

Bwipo, son günlerde iyice alevlenen ve Esporin’de sizlerle paylaştığımız LS sızıntıları hakkında yaptığı yorumlardan dolayı bir özür yayımladı.

Bwipo, bir podcast’te Effort ve T1 hakkında bazı yorumlarda bulunmuş ancak T1 hızlıca onunla iletişime geçtikten sonra Twitter hesabından özür dilemişti. Aşağıdaki detaylı özür açıklaması ise daha sonra yine kendisi tarafından yapıldı. Esporin olarak bu açıklamayı sizler için çevirdik.

Çeviri: Hasan Ege Karıksız
Editör: Aykut Karataş
İngilizce orijinali: https://www.twitlonger.com/show/n_1srfogd

Bu sefer bu işi doğru yoldan yapacağım.

Dün yaşanan olaylardan ve T1 ve Effort’tan özür dilediğim tweet’in ardından Kore arenasından taraftarlar ve meslektaşlarım bana ulaştılar. Yaptığımız konuşmalar sırasında, Kore forumlarında bana gelen tepkilerin geçmişini ve bu tepkilerin bağlamını anlamama yardımcı oldular.

Konuşmalarımızdan sonra, yaşanan sorunlardan bahsederken makul bir açıklama yapmayı başaramadığımı fark ettim. Bunun için özür dilerim.

Öncelikle 8 Kasım’da paylaştığım asıl Twitlonger paylaşımını doğru düzgün beceremedim. “Koreli hayranlarıma” diyerek başlamamalıydım çünkü bu ifade yanlış bir şekilde bütün Koreli hayranların dostum LS’e karşı nefret dolu/toksik davrandığını ima ediyor. Yaşanan bu değil ve hiç bu olmadı. Yayımladığım ifadede yaptığım genelleme hatası bu olaydaki rolüm hakkında sorumlu olmayı istememin sebebi. Her zaman, hayranların en sevdikleri takıma yapılan eklemelere makul eleştiriler yapmalarını anlarım. Karşıdaki kişiye karşı kötü bir niyet olmadığı sürece hayranların özgürce eleştirme hakları var. Konuşmalardan sonra anlıyorum ki o sırada hayranlardan gelen eleştirilerin çoğunluğu dürüsttü ve T1’ın rekabetçi olma şansını geliştirmek niyetiyle yapıldı.

Yaptığım ikinci hata LS’in içinde bulunduğu durumu fark edememek oldu. LS, ortadaki durum yüzünden ciddi anlamda baskı altındaydı ve ben sakin kalmayı başaramadım. LS için durumun ne kadar zor olduğuna dikkat çekmek için hayram kitlemde bir tepki uyandırma ihtiyacı hissettim. Şu anda fark ediyorum ki daha fazla nefret gelmesini önleyebilecek bir şekilde LS’e yardım edemedim. Bunun için de özür dilemek isterim.

Üçüncü hatam ise 18 Kasım’da yayınlanan yeni bir podcast sırasında homofobik, ırkçı veya bunlara herhangi bir şekilde yakın olmayan Koreli insanları savunmamak oldu. Bu şekilde yorumlanabilecek ifadelerin tartışıldığı bir podcast’teydim. Konu hakkında cahilim ve böyle bir şeyi tartışmak için gereken kültürel bilgiye sahip değilim. Yine de bu orada oturup başkaları tarafından Kore kültürünün genellenmesini kabullenmeme bir bahane değil. Bu açıklamayı yayımlamadan önce bunun farkına varmış olsam da podcast sırasında bu konuda başarısız oldum. Özür dilerim.

Son hatam (bildiğim kadarıyla) ise özellikle bahsettiğim podcast sırasında, başta Effort olmak üzere T1 oyuncularından bir açıklama talep etmekti. Bu sızan bilgiler sebebiyle özür dilemesi gerektiğini iddia ettiğimi hatırlıyorum. Amacım asla bunu bilerek yaptığını kastetmek değildi. Nasıl yaşandığı bana anlatıldıktan sonra bunun kesinlikle onun hatası olmadığını anladım.

Özür dilerim Effort. T1’a ulaştım ve onlar kişisel olarak da Effort’la konuşmama izin vermemi kabul ettiler. Konuşma için fırsat bulduğu zaman, bizzat ben kendisinden bir kez daha özür dileyeceğim. Effort’ın şu anda T1 ile 2021 yılında başarı yakalamak için antrenmanlarda var gücüyle çalıştığı haberini aldım. Bu yüzden bahsettiğim özrü henüz dileyemedim. Ayrıca bu özrü aynı niyetle Faker için de genişletmek istiyorum. Benim açıklamamın yaptığı gibi, acele edilmiş bir açıklamanın daha fazla zarar verebileceğini şimdi idrak ettim. Benim konuya berbat şekilde dahil olmamın yaşanan nefretten payını almasına sebep olduğu herkesten özür diliyorum. Yaptıklarımın gidişatı ve sonuçlarıyla ilgili düşüneceğim ve gelecekte bir konu hakkında yorum yapmadan önce konuyu daha iyi öğrendiğimden emin olacağım.

Bu özür açıklamasını bitirirken sessiz kalmayı planlamadığımı söylemek istiyorum. Ulaştığım kitlenin niyetimi anlayacağını umarak, hatamı kabul edebildiğim açık bir iletişim kurulmasını istiyorum. İhtiyacı olan bir dosta yardım etmek istedim ve her şeyi batırdım.

Benimle ve diğerleriyle mantık çerçevesinde tartışmaya çalışan çoğunluğa teşekkür ediyorum.
Nefreti iyice körükleyen azınlık, sizi anlamıyorum.

Yanlış anlaşılmalardan dolayı en derin özürlerimi sunuyorum.
En iyi ve kibar dileklerimle, Bwipo.