Ardiis'in Şike ve Hile Suçlamalarına Cevabı

İsmini VALORANT’ta elde ettiği başarılarla duyuran Ardiis’in CS:GO oynadığı dönemde şike ve hile yaptığı iddia edilmiş ve VALORANT’ta da benzer aktivitelere karışmakla suçlanmıştı. Bu iddialara yanıt verdiği TwitLonger açıklamasını sizler için çevirdik.

Suçlamalar ve Benim İlişkim

İlk olarak herhangi bir oyunda HİLE veya ŞİKE yapmadığımı ve yapmayacağımı açıklığa kavuşturmak istiyorum. VALORANT için “özel bir hile” kullandığıma dair bilgilerin ileri sürüldüğü suçlamalar tamamen yanlıştır. Bugün yayımlanan videonun içeriğini ve gün yüzüne çıkması gereken diğer bilgileri açıklama ihtiyacı duyuyorum.

İkinci olarak, bu yazıda ve kayıtlarda benim şike yaptığıma dair hiçbir “kanıt” bulunmamaktadır ve zaten ortaya çıkan klipte de yapılan teklif hakkındaki şüphe ve endişelerimi dile getirdiğim görülebiliyor.

CS:GO kariyerimde bir yol ayrımındayken ve VALORANT’ın duyurulmasına daha aylar varken yapılan bu olası şike teklifine kulak vermiş olmamı savunamam. Counter-Strike’tan elde ettiğim maaşı yeni kaybetmişken ve faturaların üst üste birikmesine rağmen bir iş bulma olanağım ve gelirim yokken yaşadığım finansal sıkıntı akıl sağlığımı ciddi manada etkilemeye başlamıştı. Bulunduğum finansal durum bir yana, üstüne bir de artan depresif ve stresli ruh halim eklenince, maç başına £1000-2000 kazanma olasılığı benim gibi birine tabii ki cazip gelmişti. Sürecin nasıl işleyeceğini göreceğim bir konuşmaya (discord ekran paylaşımı üzerinden) katılmayı kabul ederken bilgisayarıma herhangi bir yazılım yüklemeyi bütünüyle reddetmiştim.

Bu konuşmadan sonra şike için uygulamayı hazırlayan yazılımcı, şike ve hile yapmaya hazır 5 kişilik bir takım kurmayı önerdi. İçinde bulunduğum finansal baskıdan ötürü bu durum ilgimi oldukça çekmişti ve hatta bu durumu lehime kullanarak FPL’e katılıp kariyerimi kurtarabileceğimi düşünmüştüm. Bunu yaparak FPL’e katılmak için canını dişine takan kaç insanı bu pozisyondan mahrum bırakacağımı da düşünmekten kendimi alıkoyamıyordum. Suçlu bulunmamız durumunda hapsedilmemizin, hakkımızda sabıka kaydımızın oluşturulmasının ne kadar olası olduğunu ve hareketlerimizin ne denli ciddi sonuçlar doğurabileceğini, şike yaparak adına çalışacağımız insanlarla yaptığımız kısa bir görüşmenin ardından fark ettik.

Hayatımın ciddi manada en alçak dönemlerinden birinde aklıma giren düşüncelerden gurur duymuyorum. Bütün bu olaylar sürecin ahlaki olarak ne kadar yanlış olduğunu ve herhangi bir oyunda şikeye karışamayacağımı fark etmeme yol açtı. Videodaki konuşmada söz konusu yazılımcılar şikeyi kabul etmememin arkasında yatan sebebi ve VALORANT’ta da benzer bir teklife açık olup olmadığımı yokluyorlar. Finansal durumum halen çalkantıda olduğu için aynı fikirleri aklımdan geçirdim ancak bir önceki tecrübemden çıkardığım dersleri çabucak hatırlayarak yazılımcılarla aramdaki bütün bağlantıyı kopardım. Bütün bu yaşananlara dönüp bakınca doğru olanı yaptığım ve “kolay” çıkış yolunun cezbine yenik düşmediğim için çok mutluyum.

Bir kez daha CS:GO veya VALORANT’ta herhangi bir şike veya hile yapmadığımı tekrar ediyorum ve durumların o raddeye gelmesi halinde Riot ve Valve ile masumiyetimi kanıtlamak için beraber çalışmaya hazır olduğunu belirtmek istiyorum.

VALORANT

fish123 takımının kurulmasıyla beraber çok iyi bir ivme yakalamıştık ve %100 bo3 kazanma oranıyla Avrupa’nın en iyi takımı olma yolunda emin adımlar atıyorduk. fish ile turnuvalara katılırken temsilcime VALORANT’ta hile yapmaya hazır olan bu yazılımcıların profesyonel çevrelerdeki etkinliklere katıldığına dair endişelerimi dile getirdim. “Valolytics” adındaki takımlarıyla katıldıkları turnuvalardan başka profesyonel takımlar da şüpheleniyordu. Neyse ki Riot’un Vanguard sistemi yazılımcıların hilelerini çabucak saptadı ve resmi olarak ban yediler. Yollarımın kesiştiği yazılımcılar ban yerken benim hesabımın asla ban yememiş ve ban yemeyecek olması umarım ki hile ve şike yapıp yapmadığım konusunda şüpheye düşenlere bir miktar kanıt olur.

Son zamanlardaki performansım dikkatleri üzerime çekti ve yazılımcıların ekibi banlanıp turnuvadan çıkarılınca beni “kanıtları” salıvermekle tehdit ettiler. Zamanlaması yüzünden VALORANT’taki kariyerime çok zarar verebilecek bu yalan iddiaların şimdi gün yüzüne çıkıyor olmasının sebebi, şikeci yazılımcıların benim yüzümden fark edildiklerini düşünmesinden kaynaklanıyor.

Son olarak HİÇBİR ZAMAN hile veya şike yapmadığımı ve yapmayacağımı tekrarlayacağım. Yanlış insanlarla muhatap olmanın kariyerimi ne denli etkileyebileceğini zor yoldan öğrenmiş oldum. VALORANT’ta ulaştığım performans ve tanınırlık CS:GO’da elde edebildiğimin katbekat fazlası ve meşruluğum hakkındaki bütün şüpheleri ortadan kaldırdıktan sonra kendimi bir oyuncu olarak geliştirmeye odaklanmak istiyorum.

Kendimin ve başkalarının nasıl sonuçlarla karşılaşabileceğini düşünmeden aklımdakini söylemek gibi kötü bir alışkanlığım olduğunu ve söylediklerimi kontrol edemediğimi herhangi bir yakın tanıdığım onaylayacaktır. Bu ne kadar ahmak ve akılsız olabildiğimin ilk örneği değil hele de çok konuşmanın beni sıkıntıya soktuğu ilk durum hiç değil. Bunun koca ağzımın beni sıkıntıya sürüklediği son durum olmayacağını da biliyorum ama artık farkındayım ki başkalarına bir rol modeli olacaksam bu eksikliğimin üstüne kesinlikle çalışmam gerekiyor, çünkü bu durumun oyunun ve kariyerimin bir parçası olacağını hiç düşünmemiştim. Jenerasyonumuzun oyuncularının sosyal medya eğitimi almasının faydalarını şimdi görmüş oldum ama ben hiç böyle bir şeyin parçası olmamıştım. Gelecekte kendimi doğru bir şekilde ifade ettiğimden emin olmak için böyle bir girişime son derece ilgili olabilirim.

Masumiyetimi kanıtlamak için Riot & Valve ile çalışmaya hazır olduğumu bir kere daha belirtiyorum. Ancak yanlış bir şey yapmamış ve sadece olasılığını değerlendirmiş olduğum için kanıtlayacak bir şey de yok. Bu sadece üzerinde düşündüğüm bir ihtimaldi ve sadece bu ihtimali değerlendirme sürecimi kaydederek kariyerimi yok etmek için yayımladılar.
Ardis “Ardiis” Svarenieks

Yazının Aslı: https://www.twitlonger.com/show/n_1sr9c5f

Çeviren: Taha “Apex” Canbek
Editörler ve Düzeltme: Christopher “tonbalıklı” Willekens & Ata Barış “Zusth” Dikbaş

2 Beğeni