Arapların ligden takım alması.

Bir yandan iyi bir yandan kötü.yatırımcı konusunda iyi olabilir lig lakin araplar sürekli türk takımlarını alıp ligi türk liginden arap ligine çevirebilir.çünkü dolar çok yüksek adamlar için çok düşük paralara türk takımlarını alabilirler.birde bazıları ırkçılık var diyor lakin bu adamlar sırf arap olduğu için arap oyuncuları ligde oynatabilir.özellikle akademi takımında oynayan türkler için büyük sıkıntı yaşayabilir araplar sürekli takım alıp arap oyuncuları oynatırsa türk fenç yetenekler takım bulamaz.kaldı ki alttan kaliteli oyuncular geliyor.niye yahudiler,iranlılar,azerbaycanlılar lige dahil edilmiyorda sadece araplar dahil ediliyor?.ırkçı olan bizimkiler mi yoksa riot mu?.

Kişisel düşüncem keşke muhtaç olmasak. Ancak ligin geleceği için bence olumlu. Oyuncu havuzundan önce takımların durumuna bakmak lazım. Bu gelişme olmasa kış mevsimi 10 takımla başlarmıydı merak ediyorum. Royal Youth’un hali belli, Aurora’nın sahibi Doğan Dirim geçen sezon twitter’da LOL’den çıkacağını yazmıştı bilmiyorum fikri hala aynı mı…

Ligin arap ligine döneceğini sanmıyorum çünkü FB, GS, BJK ve SUP’un kesinlikle satılacağını düşünmüyorum. Bu takımlar olduğu sürece de ligi her zaman domine edeceklerdir.

Mümkün değil. Daha iyi oyuncu varken sırf arap diye kötü oyuncu tercih edilirse başarı ihtimali kalmaz. Diyelim ki oldu, göreceğimiz tek şey parasıyla rezil olan bir takım olur. İyi oyuncu her zaman ligde yer bulur.

1 Beğeni

Paramız yok diye ağlayan takım sahiplerine , Arap sermayesi şoku . Takıma Arap doldurmak diye bir şey söz konusu olamaz çünkü o kadar oyuncuları yok ve takım başarısından dolayı böyle bir hamle yapmaları mantıksız. Milliyetçilik bizim millete has bir problem . Bunu düşünmek kişinin işi kendisinden bilmesinden kaynaklı kanımca.

El nasr esportsun sitesine girip baktım tüm espor branşlarında sadece arapları oynatıyorlar.başarılarına bakmadım lakin sitelerinde kuzey afrika ve orta doğu oyuncularını geliştirmeyi vizyonları haline getirdiklerini yazıyor.kısaca psg gibi marka yaratma çabaları yok gibi görünüyor.zaten en son nexus arap liginden 250 bin dolar kazanmışlar.bu da 2,3 milyon tl felan yapar o parayla ligden takım almaları çok kolay.

1 Beğeni

Ligimizde farklılıklar görmek sevindirici.
MENA izleyicisini ligimize kazandırmak gayet olumlu.
Umarım bir kaç sezon sonra da bölgenin ortak başarısı için birlik olabiliriz ve ırkçı hastalar tedavi olmuş olur. Gerçi benim düşüncem MENA bir kaç sezon sonra TR’den ayrılıp kendi ligini kuracağı yönünde, tabi önce MENA sunucusu açılırsa.

2 Beğeni

evet muhtemelen full arap bir kadroyla çıkacaklar

Şöyle düşün bir arap nedeen ligden takım alsın?.amacı tcl’i büyütmek mi?.türkiye yatırım ülkesi değil artık.rusya ligini aç bak uol alman takımı,gambit ingiltere takımı,one breath gaming ingiltere takımı…yani düşün tcl’e göre daha az potansiyelli rusya liginde bir çok farklı ülkeden yatırım gelmiş,takım alınmış.ama tcl de böyle birşey var mı?.yok.türk lirası değer kaybettiği için bu adamlar çok ucuza slot alacaklar ve resmi bir ligde takımları olmuş olacak…arapları +2 tane emekli yada random koreliyi getirecekler başka da bir vizyonları olmayacak.gerçekten yatırım yeri görseydiler daha öncesinde alırlardı tcl’den slot.araplar yerli sayılmasaydı slot mu alacaklardı?.hayır keza sayılmadan önce alan olmadı.ayrıca başarı demişsinde adamların başarıya ihtiyacı yok.şöyle düşün dünyada 500 milyon arap var.adamlar takım alıp bunu arapça kanaldan yayınladığında araplar o yayını izleyecek.arap takımı araplardan yatırım alacak.
Yani adamların worlds başarısı
I,lig başarısı felan yapmasına gerek yok potansiyel arap seyircisini,yatırımcısını alsa yeter.3-4 tane arap takımı ligden takım alsa arap seyircisi artar.bu takımlar kendine yatırım yapıyor aslında.haa birde yetenekli oyuncu her türlü oynar demişsin dolar artmamış olsaydı bugün closer diye biri olmazdı emin ol.genç oyuncuların oynayıp baskısız ortamda competitive tecrübe edinmesi lazım.bu sene ligde royal ve aurora’nın olmaması lig+akademide 30’a yakın genç oyuncunun ligde yer bulamaması demek.yani genç yetenek havuzunun daralması demek.şu anda farketmiyoruz ortaklık sistemiyle birlikte alttan birçok oyuncu geliyor.vietnam gibi üreten bir bölge oluyoruz yavaş yavaş.ama arap takımları artarsa hem daha az türk oyuncu yetişir,bu gelişme yavaşlar hemde vizyonları yüzünden ligin algısı değişir.yani şikayet ettiğimiz şey arap yatırımcıda değil arapların ligde yerli sayılmasındandan faydalanmak isteyen arap yatırımcıda.

LEC’de 10 tane takım var. Fakat bu 10 takımın hepsi tek bir ülkenin takımı değil. Oyuncular kimi İspanya’dan geliyor, kimi Fransa’dan kimi İsviçre’den. LEC bir bölge, ülke değil. Onları bu kadar iyi yapan en büyük etkenlerden birisi de bu. O bölgede oyun oynayan, izleyen, yatırım yapan insan sayısı çok fazla. Türkiye ile ve TCL ile kıyaslamasını yaparsanız zaten anlayacaksınız ortada saçma bir durum olduğunu. TCL’de 80 milyon insan varsa, orada belki atıyorum 300 milyon insan var. Yani 300 milyon insanın arasından yetenekli oyuncu çıkarmak başka bir şey, 80 milyon insanın arasından yetenekli oyuncu çıkarmak başka bir şey. Yani orada yetenekli oyuncu çıkma havuzu(hani hep diyoruz ya havuzumuz dar havuzumuz dar diye) yatırımcı şirket sayısı, izleyen kişi sayısını oranlarsak bizden kat kat fazlalar.

Dolayısıyla Riot’un Arap ülkelerini TCL’de yerli sayılmasını sağlaması demek, TCL’i Arap ya da Türk diye bölmek değil, tam tersi TCL’i büyütmek için yaptığı bir hamle. TCL bir ülke ligiydi artık bir bölge olduk. Bu da demek oluyor ki artık daha fazla insan havuzunun içerisinden yerli oyuncu yetiştireceğiz, daha fazla yatırımcı şirkete ulaşacağız ve daha fazla izleyici kitlesine ulaşacağız. Bu çok iyi bir haber. Bunu neden bu kadar kötüye yordunuz bilemiyorum.

Gelelim takım satan takım sahiplerine,
TCL’de takım sahipleri zaten yeteri kadar yoruldu. Uğraşmak, verdiğin maddi desteğin boşa çıkması, insanları bıktırdı. Bıkan kişiler takımlarını satıp artık bir nebze de biz kazanalım diye düşünebilirler. Zaten artık ligde olmak da istemiyorlar.
Araplar TCL’den takım tabi ki satın alacaklar. Bir kere Riot organizasyonu onların ülkelerinde yok. Onlar da heves edindi geldi. Siz olsanız siz de takım alıp 5 Arap oyunculu bir kadro kurardınız. Ayrıca bunu yapmak istemelerinin sebeplerinden biri de o izleyicileri TCL’e çekmek. Riot TCL’i bir bölge yaptığı için Arap ülkelerindeki insanlar izlemeye mi başlayacak? Tabi ki hayır, şirketler gelecek TCL’den takım alacak Arap oyunculu kadro kuracak insanlar da gelip bakalım ne yapabiliyoruz Türklere karşı diyecek ve izleyecek. Bu bir süreç.
Ha sonu hüsranla bitecek çünkü bence bizim oyuncularımızla baş etme şansları yok ne demişler ringe çıktığında seni rakibinden kimse kurtaramaz. Bunu zamanla görecekler.

Ayrıca Arap takımlarının TCL’e gelmesi zaten büyük bir yatırım demek. Bu diğer yatırımcıların da dikkatini çeker. Sonuç olarak eskiden Papara’yı sadece Türkler görürken artık her maçlarda Arap izleyiciler de görecek ya da diğer sponsorları. Artık sponsorlar da TCL takımlarına daha çok gelecek bu sayede TCL takımları nefes alacak ve ligimiz daha kaliteli olacak. Arapları önemsemeyin, belli bir süre ligin 8. 9. 10. sırada yerlerini alırlar zaten.
Şimdi o takımlar İstanbul’a gelmek zorunda. İstanbul’a gelecek, bir gaming house kuracak, bu da ev satın almak demek. E bunların tamamı ülkeye katkı işte daha ne istiyoruz? :smiley: O adamlar burada yiyip içecek, burada gezecek. İnşallah ping sorunu olur kendi ülkelerinde ve gelirler. :smiley:

1 Beğeni

Bunlardan sadece one breath yatırım denebilir. Diğerleri eski LEC takımı. Partnerlik sistemine girmedikleri için mecburen Rus ligine katıldılar. Yatırım olarak TR’den çok bir farkları yok.

Evet doğru, yerli slotuna dahil oldukları için bu yatırım yapılıyor. Yalnız 500 milyon arap demişsin alakası yok, yatırım Birleşik Arap Emirliklerinden geliyor ve arapların çoğu bu ülkeyi sevmez. Kaldı ki biz nasıl Azerbaycan lol takımlarını -ki bilmiyorum var mı :slight_smile: - izlemiyorsak tüm araplar bu takımı izleyecek diye bir mantık da olamaz.

“Adamların başarıya ihtiyacı yok” diyorsun ama LOL dünyasında neredeyse hiçbir takım kar etmiyorken, adamlar sadece “orda bir takımımız olsun” diye mi yatırım yapacaklar? Gene empati yapalım: LEC’te bir Türk takımı olsa kadro için iyi bir bütçesi de olsa fakat sadece 5 kalitesiz Türk oyuncu oynatıp her maç meydan dayağı yeseler sen gene de izler miydin yoksa “adımızı lekeliyorlar” diye mi düşünürdün?

o_O
Closer’ı sadece ucuz diye alıp as takımda oynattılar yani? Yapma gözünü seveyim. Bunu ben görmedim sen de yazmadın, Fikirlerimiz başlıkla alakalı konuda kalsın.

Daha uzatmayayım: Ligde 4 tane arap takımı olursa mutlu olur muyum? Hayır. Ancak sadece arapları oynatıp averaj takımı olurlarsa benim için sorun olmaz :slight_smile: Ciddi yatırım ile iyi kadrolar kurup başarılı olurlarsa kötü mü olur?Tam tersine bu lige yansır, sponsorluklar artar tüm takımlar için faydalı olur. Oyuncular içinse konu benim için Arap-Türk değil iyi oynayan oyuncudur.

2 Beğeni

Ee yani?.sonuçta türkiye yerine rusya’dan takım almışlar mı?.almışlar.bu halde nasıl türkiyeden farklı yok?.bu takımlar türkiye’den slot alabilir miydi?.alabilirdi.uol türkiyeyi yatırım yeri görmemiş rusyadan almış daha düşük bir ligden.ve worldse kaldılar.var mı bir tane tkaım alan yabancı trde?.

Birleşik arap emirlikleri arapların en çok sevdiği ülkedir mısırla birlikte.kaldı ki ülkeyi sevip sevmemek ayrı birşey yatırımcıyı sevip sevmemek ayrı birşey,arap oyuncuları sevip sevip sevmemek ayrı.kaldı ki tek yatırımcının bae’den olacağı belli değil.zaten önceki kadrolarında tek bir ülkeden arap yok bir çok farklı arap ülkesinden arap oynatmışlar.böyle bir durumda arapların ilgisini çekmeme sevmeme gibi bir durum olamaz.tüm araplar bu takımı izleyecek diye birşey yazmadım.500 milyon arabın olduğu ve potansiyel olduğunu anlattım.

biz azerbaycanı izlemiyoruz çünkü bizim ligimiz daha iyi.aynı şekil azerbaycanda türkiye takımları azerbaycan takımlarından fazla seyrediliyor (futbol takımlarından bahsediyorum).bu sebeble.arap takımları ligde oynadığında TCL"de oynayan arap takımları otomatik daha iyi bir ligde olacağından daha arap ligi yerine bu takımı izlemeyi tercih edecekler.eğer LEC’de türk takımı olsaydı ve ayrı yeten tcl ligi olsaydı hepimiz lec’de ki türk takımını izlemeyi tercih ederdik eminim.diğer sorunun cevabını da vermiş oldum böylelikle evet lec"de türk takımı olsaydı ve her maç stomp yeseydi ben onu izlerdim.keza kış mevisimi closerın takımı kötü olmasına rağmen tüm maçlarını izlerken c9’nin çoğu maçını izlemedim.benim gibi bir sürü insanın olduğuna eminim.

Bu cümleden closer ucuz o yüzden oynuyor anlamını nasıl çıkardın?.

closer euda rank 1 .di ve royalde yedekti.malrang ve cepted dolar arttığı için royal yolları ayırdı.closer malrangdan daha iyi olduğu için royalde oynamadı.malrang gitmeseydi yedek kalacaktı.ligde ki hiçbir takımda onu oynatmayacaktı.çünkü tcl takımları oyuncuyu geliştirelim mentalisinde değildi yurt dışından oyuncu getireyim ligi smurflesin mantığındaydı.ve closer’ın competitive bilgisi düşüktü.insanlar ona soloq oyuncusu gözüyle bakıyordu.Tl değer kaybetmeseydi bugün oynayacak bir çok türk yetenek yerine random koreli oynayacaktı.keza dolar artana kadar ligde kaç tane türk mid lane vardı?. Şurdan bakabilirsin mesala.

Son olarak espor takımaları yıllık bazda zarar etsede en son organizasyonu sattığında yatırımcı kar etmiş oluyor.örneğin futbolda manchester united dünyanın en borçlu kulübü ve her sene zarar ediyor.lakin unitedin sahibi united her sene zarar ediyor diye kafaya takmıyor.biliyor ki zarar ederken aynı zamanda büyüyor.bugün united satılsa çok çok büyük gelir elde edecek.o yüzden yatırımcı kulüp zarar ediyor mu ona bakmaz,sektör büyüyor mu,ileride takımın hisselerini sattığında ne kadar para vururum buna bakar.tclde ki takım sahipleride bunu düşünüyor onlar için kulübün zarar etmesi değil sektörün büyümemesi,takımların değerinin artmaması problem.yoksa g2 da zarar ediyor,TL’de zarar ediyor ama para saçmaya devam ediyorlar.

En başta: Farklı düşünsek de yorumlarda seviye hiç düşmedi. Forumda zor bulunan bir şey olduğu için önce teşekkür ederim :slight_smile: Bu son cevabım olacak, senin cevabın olursa onu okuyacağım.

Yatırım konusunda muhtemelen sen haklısın. Bir ihtimal 2018’de lig partnetlik sistemine geçtiği için bu takımlar başvuru şansı bulamamış olabilir ama sonuç olarak 2 yıldır değişen bir durum olmadığı için senin haklı olduğunu düşünüyorum.

Burda farklı düşünüyoruz ben izlemezdim. Yabancı oyuncu alıp daha iyi bir kadro kurma imkanı varken sadece milliyetçilik(?) düşüncesiyle 5 Türk oynatıp başarısız olacaksa kimsenin başarısızlığı izlemek isteyeceğini zannetmiyorum. Closer Türk ama Golden Guardians Türk değil o yüzden verdiğin örnek bence konumuz için doğru örnek değil.

Cümleni yanlış anlamışım sorry :slight_smile: Dolar arttığı için yabancı transferleri yapılmaktan vazgeçildi Türkler oynayabildi demek istemişsin. Kısmen haklısın ama asıl sebep Partnerlik sistemine geçilip ligden düşmenin kalkması ve rekabetin azalmasıydı. Bu yüzden takımlar daha fazla genç oyunculara yer verdiler. Ancak Closer’ı böyle yorumlamak bence %100 yanlış çünkü TR’de oynadığı dönemde Abbedage, Freeze, Pilot ve adını hatırlamadığım başka bir koreli orta koridor ile daha oynadı. Demek istediğim: Royal yabancı oyuncu alabilecek bütçesi varken Closer yetersiz olsa onun yerine yabancı almaz mıydı? Hem de orman gibi kritik bir role.

Madem bu örneği verdin şunu sorarım: Man. Utd. Lig, Uefa ve Şampiyonlar ligi başarısı olmasaydı adını kim duyardı? Bu başarılar sayesinde bir marka değeri var. Yani bizim lige yatırım yapacak bir arap takımı başarı kazanamazsa hiçbir marka değeri olmayacağı için değil takımı, gaming housetaki mouseuna kadar her şeyi satsalar bile kar edemez emin ol.

Benden bu başlık için bu kadar :slight_smile: iyi forumlar.

1 Beğeni

Adamların Ligi var turnuva düzenliyorlar sadece profesyonel değil. Mena bölgesi sunucusunu açacak büyük ihtimalle Riot. Burada aslında bizim ligi kullanıp tecrübelenme durumu var. Arkadaşın dediği doğru insanların çoğu Mena bölgesinin turnuva düzenlediğini bilmiyor şuan tek sıkıntı sunucuyu nere açacakları. Kuzey Afrika yüzölçümü açısından epey büyük olması sıkıntı yaratıyordur. Kıbrıs sunucuyu açarlar diye düşünüyorum 2 tarafa da yakın olsun diye. Bu kendi bölgelerine hazırlık aslında kendilerini test edecek adamlar bizim ligi kullandırıyoruz bu yerli kuralı saçmalığını getiren Riot Türkiye ofisi görecek yatırımı. Bu mevsimden sonra bile açabilirler Opl gittiğini düşünürsek Riot yeni bölgesini yaz mevsimi duyuracağını düşünüyorum

Kuzey afrikadakiler zaten eu’da 50-70 pingle oynuyor.diğer türlü aslında yakınlık problem değil veri trafiği hangi yöndeyse ona göre açmaları lazım.örneğin araplara en yakın sunucu bizim ki olmasına rağmen westte daha düşük pingle oynuyorlar.suriyeli biri redditde yazmıştı westte 90-110 bingle oynuyorum tr’de 120-130 diye.iyiki böyle oluyor yoksa bizim servere araplar doluşurdu hep :grin:bizimkiler zaten sorunken üstüne araplar olsaydı çekilmezdi.

İyi forumlar.

1 Beğeni

Bence de ülkeleri tek tek ele alarak lig sıralaması yaparsak aslında pek de kötü bir durumda sayılmayız.

ben dedim dolar bu kadar yüksekken onlar için tcl’den slot almak arap liginden slot almaktan bile daha ucuzdur… 3 arap 2 koreli çekecekler. asıl olay seneye olacak 2021’de ortaklık sistemi yenilecek o zaman türk takımları slot için araplar kadar veremeyecek. gs,fb,sup dışında ligde türk takımı kalmayacak.bu arada hala araplar gelecek lige yıldızlar gelecek diyenlet parayla başarı sağlansaydı supermassive grupta legacy’nin arkasında kalmazdı.ne boka yaradı snowflower,kakao?.tsm grupta 6-0 yaptı kaç milyon dolarlık organizasyon.

geçmiş olsun daha ksaez,blue,kaori,serin,ferret,ragner,closer…gibi genç yetenekler daha çıkmaz takımlardan.

ligin adı değişecek.

herkes yazmış ki araplar lige para getirecek.araplar ne parası getirecek lige?.araplar türk takımlarına mı sponsor olacak?.lige mi sponsor olacak?.hayır.zaten türkiye’de olan markaların çoğu onlarda yok,onlarda olan markaların çoğu burda yok.olacaklarsa yine arap takımlarına sponsor olacaklar.yukarıda arkadaşın yazdıklarına katılıyorum dediği gibi dolar bu kadar yüksekken onların para birimde çerez parası kalıyor paramız.hem çok ucuz paraya ligden slot alacaklar,hemde resmi bir ligde slotları olacak.hem de tcl çok çok kötü bir lig değil.TCL slotu 1,5 milyon tl mi ne.170 bin dolar civarı para yapıyor.yani onlar için bir türkün 170 bin tl’ye ligden takım almasıyla aynı.tabi türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor sürekli ucuzlayacak onlar için😀.ee böyle olunca ne olacak?.riot takımlardan daha fazla slot parası isteyecek.peki türk takımları arapların verdiği slot paralarına çıkabilir mi dolar bu kadar yüksekken,gelir kalemleri türk lirasıyken?.hayır çıkamaz.işte böyle böyle tüm takımlar arap takımlarına dönüşecek.birde demişsiniz ki elbet ligden satmayan takımlar olur.hayır arapların parasıyla hiç bir türk organizasyonu yarışamaz!!!.atıyorum en son sup kaldı ligde slot satmayan arap takımı 2-3 milyon euroyu koyar alır o slotu çok para değil adamlar için.siz hala para farmlayacak korelileri getirecekler diye ligin gelişeceğini düşünün.haa birde lig gelişecek çok iyi olacak yoksa lec ve lcs’le yarışamayız diyor bazıları…gelişmekten kastınız ne?.herşey çok iyi gitti diyelim TCL LCS ile mi yarışacak?.LEC ile mi yarışacak?.araplar para dağıtınca bu bölgelerle yarışabileceğimizi mi düşünüyorsunuz cidden?.,bulunduğumuz konumdan çok çok daha iyi asla olamayacağız bunu anlayın.değişen birşey olmayacak.riotun acilen bu işe el atması lazım.8 türk takımı+4 arap takımı 12 takım şeklinde ortak bir lig düzenleyebilir.yani 4 arap slotu açılsın araplar yerli türkler import sayılsın,8 türk takımında da türkler yerli araplar import sayılsın. yoksa araplar sürekli takım alır ve hiç bir türk takımı döviz sürekli artarken onlarla yarışamaz!.ama bu dediğim sistem gerçekleşirse araplar arap slotlarına parayı basar.türk yatırımcılar türk slotlarına parayı basar döviz farkından haksız rekabet olmaz birlikte ligi geliştiririz.ama bu olmazsa durum felaket olayın ciddiyetini kavrayamayanlar var ne yazık ki!!!.

1 Beğeni

Ekonomik olarak gelişeceği kesin diyebiliriz. Şöyle düşünelim, LCS’de bir sürü başka ülkelerden oyuncu bulunmakta ve zamanla yerli sayılıyorlar.(Bildiğim kadarıyla impact, jensen, bjsergsen) LCS’in tercih edilmesinin en büyük sebebi çok yüksek paraların dönmesi ve Amerika tabii. Arapların slot alması bizim ligimizi tamamen Arap yapar mı bilemiyorum. Belki sadece yatırım anlamında slot alırlar yönetim yine Türk olur. Genel olarak ligimiz bir sıçrama tahtası görevinde. Kendini göstermek isteyen oyuncular geliyor ya da para kazanmak isteyenler. LCS’i ele alırsak; Worlds’te başarısız olmasına rağmen bir sürü iyi oyuncuyu elinde tutmakta ve çok yüksek paralar dönmekte. Açıkçası 3 yerli 2 importlu kadrolar çoğalırsa ligimiz gelişecektir. Türk oyuncuların önü biraz kesilecek ama bu olayı daha çok çalışmaya ve ortalama bir oyuncunun hatta gencin asgari ücrete çalışmasını engelleyecek yani o gencin hayatı için iyi bir durum olacaktır diyebiliriz. Kendine 3 kişilik yerli kadrosunda daha çok yer bulmak için oyuncular çalışacak ve getirilen 2 importun seviyesi yüksek olursa gelişimin önü açılacaktır diye düşünüyorum. Önemli olan uzun vadede ve Worlds açısından başarı getirebilir miyiz? Bunun cevabını bilemeyiz belki Vietnamın önüne geçer worldsteki slot hakkımızın sayısı artar zamanla ve ismi sayılan majör bölgelerden biri haline geliriz.